Христос перед Пілатом – Ганс Гольбайн

Христос перед Пілатом   Ганс Гольбайн

“Страсті Господні в сірих тонах” вважаються одним з головних творів Ганса Гольбейна Старшого. Цикл отримав таку назву завдяки сірої монохромного колористичної гамі, виконаний в техніці гризайль, що імітує скульптуру. Це 12 картин про останніх епізодах земного життя Христа.

Христос стоїть босий перед Понтієм Пілатом з пов’язаними хрест-навхрест руками – алюзія на хрест Розп’яття. Понтій Пілат – прокуратор Римської імперії в провінції Іудея – зображений сидячим в суддівському кріслі в сцені вмивання рук. Слуга ллє воду на руки Пілата, на плечі у слуги рушник. Христа в цей момент ведуть воїни. Умивання рук символізує невинність Пілата в проливається кров Ісуса Христа.

Про цьому епізоді оповідає тільки євангеліст Матфей:

“Ісус же став перед намісником. І запитав Його правитель: Ти Цар Юдейський? Ісус сказав йому: ти кажеш. І коли звинувачували Його первосвященики та старійшини. Він нічого не відповідав. Тоді каже до нього Пилат: чи не чуєш, скільки свідчать проти Тебе? Та не відповів йому ані на одне слово, так що правитель вельми дивувався.

На свято ж Пасхи правитель мав звичай відпускати народові одного в’язня, якого хотіли. Був тоді в’язень відомий, що звався Варавва; і, як зібрались вони, то сказав їм Пилат: котрого бажаєте, щоб я відпустив вам: Варавву чи Ісуса, що зветься христос? Бо знав, що Його через заздрощі видали.

Між тим, як сидів він на місці, його дружина прислала сказати йому: не роби нічого Праведникові Тому, бо сьогодні вві сні я багато терпіла з-за Нього. А первосвященики й старші порушили народ пробачити Варавву, а Ісуса погубити. Тоді правитель запитав їх: кого з двох бажаєте, щоб я відпустив вам? Вони ж відказали: Варавву. Каже їм Пилат: а що ж маю зробити з ісусом, що зветься христос? Усі закричали: нехай розп’ятий буде! А намісник спитав: яке ж зло вчинив Він? А вони ще сильніше кричали: нехай розп’ятий буде!.

Пилат, бачачи, що ніщо не допомагає, але сум’яття більшає, взяв води і вмив руки перед народом, і сказав: невинний я в крові Праведника Цього; ви дивитеся. І, відповідаючи, весь народ сказав: кров Його на нас і на дітях наших. Тоді відпустив їм Варавву, а Ісуса, бив, віддав на розп’яття.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Христос перед Пілатом – Ганс Гольбайн.