Хвиля – Іван Айвазовський

Хвиля   Іван Айвазовський

В кінці життя Айвазовський був поглинений ідеєю створення синтетичного образу морської стихії. В останнє десятиліття він пише ряд величезних картин, що зображують бурхливе море: “Обвал скелі” , Хвиля, “Буря на Азовському морі” , “Від штилю до урагану” та інші.

Одночасно з цими величезними картинами Айвазовський написав ряд творів, близьких до них за задумом, але виділяються нової барвистою гамою, гранично скупий за кольором, майже монохромного. Композиційно і сюжетно ці картини дуже прості. На них зображений бурхливий прибій в зимовий вітряний день. Про піщаний берег тільки що розбилася хвиля. Вируючі маси води, вкриті піною, стрімко збігають в море, несучи з собою шматки тіни, пісок і гальку. Назустріч їм піднімається чергова хвиля, яка є центром композиції картини.

Щоб підсилити враження наростаючого руху, Айвазовський бере дуже низький горизонт, якого майже стосується гребінь великий насувається хвилі. Далеко від берега на рейді зображені кораблі з прибраними вітрилами, які стоять на якорях. Над морем нависло важке свинцеве небо в грозових хмарах. Спільність змісту картин цього циклу очевидна. Всі вони по суті є варіантами одного і того ж сюжету, що відрізняються лише в деталях. Цей значних цикл картин об’єднаний не тільки спільністю сюжету, але і кольоровим строєм, характерним поєднанням свинцево-сірого неба з оливково-охристим кольором води, трохи пошкоджене у горизонту зеленувато-блакитними лесуваннями.

Така проста і разом з тим дуже виразна яскрава гама, відсутність яких-небудь яскравих зовнішніх ефектів, ясна композиція створюють глибоко правдиве зображення морського прибою в бурхливий зимовий день. Айвазовський написав досить багато картин в сірій кольоровій гамі. Деякі були невеликого розміру; вони написані протягом одного-двох годин і відзначені чарівністю натхненних імпровізацій великого художника. Новий цикл картин мав не меншими достоїнствами, ніж його “блакитні марини”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)