Ялинковий торг – Борис Кустодієв

Ялинковий торг   Борис Кустодієв

Полотна на теми святкового провінційного побуту відрізняються особливою, тільки для Кустодієва характерною яскравістю, багатоколірністю і життєвою достовірністю найдрібніших деталей. Народні свята і гуляння знайшли своє відображення у багатьох творах художника різних років. Ще будучи учнем петербурзької Академії мистецтв, Кустодієв темою своєї дипломної роботи обрав картину на подібний сюжет. Він їздив по селах, писав етюди – портрети селян, пейзажні замальовки, жанрові сценки. До цієї ж теми відноситься і “Ялинковий торг” – твір, створений художником у 1918 році. Оспівуючи побут і звичаї російської провінції, Кустодієв дивним чином поєднував живопис зі словесним і музичним фольклором – з піснею і казкою.

Уважний, вдумливий глядач не тільки бачить, але і “чує” роботи художника. Написана, швидше за все, по пам’яті, картина не має точного географічного адреси – це Русь, а не астраханський або костромської ялинковий базар. Дія на полотні відбувається ніби “у деякому царстві, у деякій державі”. Просторе небо і позолочені куполи церкви над метушливим людським мурашником – кого тільки немає серед цієї строкатої юрби!

Реальне дивним чином поєднується з фантастичним: барвиста казка, повна живих деталей, постає перед нами. І художник, немов справжній казкар, підкреслював все веселе, іграшкове, що є в цьому нехитрому оповіданні, ховаючи все серйозне, що може бути в ньому приховано. Ялинковий базар зображений художником як святкове видовище. Простір картини нагадує сценічний майданчик. Розташування фігур, на перший погляд, дано хаотично: зображення можна продовжити і вправо, і вліво.

Незамкнутость композиції, її своєрідна плинність ще більше підсилюють це загальне враження. Велике місце відведено в цій жанровій сценці пейзажу – казковими здаються церковні куполи на тлі засніженого неба, у святкові зимові одягу прибрані їли – головний предмет торгу на ярмарку. Мазок на полотні художник робив легко, гладко, навіть якось делікатно. Велике значення надавав Кустодієв лінії, рисунку, гру колірних плям.

Світлотінь в даному випадку не має великого значення, світло стає дуже умовним. Локальні кольорові плями утворюють гармонійне декоративне ціле. Закрите хмарами небо не має глибини, куполи церкви інтенсивні по кольору, завдяки чому різниця планів зводиться майже нанівець. З одного боку, Кустодиевим помічені і перенесені на полотно справжні типажі російської провінції, передана реальна атмосфера передноворічної метушні і з іншого – святковий спектакль, костюмоване шоу з красивими декораціями розігрує перед нами сам художник. Радісне, ні з чим не порівнянне відчуття наповненості життям і рухом пронизує полотно.

Життя в цьому творі видно всюди: клопочуть, радіють і метушаться люди, в небі малює свої вигадливі візерунки сніжна зима, і все це дійство огортають свіжим хвойним ароматом ялинки-красуні. Світ на картині Кустодієва подібний чарівного ліхтаря з постійно мінливими картинками – можна нескінченно спостерігати за його різноманітною, такою простою, нехитрою і разом з тим повній глибокого сенсу життям. Блакитні і ніжно-білі фарби картини умиротворяють, радують, ніби заколисують, створюючи ніжну і поетичну атмосферу очікування дива напередодні свята – позачасову, завжди сучасну. Вони нагадують нам, вічно зайняті і поспішають, що все в цьому світі чудово, що життя дивовижна вже тому, що вона є життя. Використано матеріали книги: Т. Кондратенко, Ю. Солодовников “Краснодарський крайовий художній музей імені Ф. А. Коваленко”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Ялинковий торг – Борис Кустодієв.