Євангеліст Лука – Йоахім Эйтевал

Євангеліст Лука   Йоахім Эйтевал

Картина голландського живописця Йоахіма Эйтевала “Євангеліст Лука”. Розмір картини 68 х 50 см, мідь, масло. Лука, євангеліст, за переказами, один із сімдесяти учнів Христа. Саме ім’я його – від римського Lucanus або Lucilius – вказує на його язичницьке походження: Лука був одним з перших освічених язичників, що прийняли благовістя Христа. По своєму заняттю він був лікар. “Коханим лікарем” називає його у своїх посланнях апостол Павло, який користувався його допомогою під час своїх хвороб.

Про життя Луки відомо небагато. За свідченням Євсевія, Ієроніма та інших, Цибулі звичайно жив в Антіохії Сирійської, там дізнався апостола Павла і, ставши його відданим учнем і співробітником, супроводжував його в подорожі і, між іншим, у морській подорожі в Рим, під час якого відбулося настільки докладно і красномовно описане ним аварію. Стародавність одноголосно приписувала Луці два творіння: Євангеліє і Діяння апостольські. В обох цих творах виявляється майстерна рука історика, який за надзвичайної точності і стислості оповідання вмів давати картинне і притому прагматично мотивоване оповідання.

Євангеліє Луки цитуется вже у древніх письменників – Іустина Філософа, Тертулліана та інших; про Діяння вперше згадується в посланні церкви вьеннской і ліонської, а потім книга ця цитуется у св. Іринея, Климента Олександрійського, Тертулліана та інших. Зважаючи на відсутність в обох книгах ясних вказівок на руйнування Єрусалиму багато хто вважають, що вони написані ще до цієї події; Блеек, Кейм, Гольцман і деякі інші письменники відносять їх до більш пізнього часу.

Критика в особі головних представників тюбингенской школи намагалася піддати сумніву автентичність та історичну достовірність як Євангелія, так і особливо Діянь, в яких багато оголошувалося неисторическим і самопротиворечивим; але така думка критики грунтувалося головним чином на запереченні всього надприродного, і її доводи скоро втратили значення, особливо коли завдяки новітнім дослідженням і розкопок на місці міст, описуваних євангелістом Лукою в якості супутника під час подорожей апостола Павла, підтвердилися багато історичні та побутові вказівки, які раніше вважалися недостовірними і такими, що суперечать стародавніми свідченнями. Джерело статті: Енциклопедичний словник Брокгауза Ф. А. і Ефрона І. А.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Євангеліст Лука – Йоахім Эйтевал.