Євангеліст Матфей і ангел – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Євангеліст Матфей і ангел   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Картина голландського художника Рембрандта ван Рейна “Євангеліст Матфей і ангел”. Розмір картини 96 x 81 см, полотно, олія. Простий, по-селянському грубуватий людина, стійкий поборник за віру, в минулому – складальник податей, тут – євангеліст Матфей, записує слова свого майстра.

Звиклий до фізичної праці, Матвій тримає в руці перо, за ним – ангел, просвітлюючий його дух, який диктує йому слова. Чуттєво-незбагненне, те, що ми називаємо натхненням, позив до дії, прогресивний натиск, який є надбанням всіх справ людських, перетворюють світ – ці якості лише зрідка були втілені в такому привабливому образі: чиста юнацька сила творчості, надає і старості вневоз-растную природність.

У цій картині виявлено надзвичайне психологічне почуття сучасності: цей явно натхненний людина дивиться не на ангела чи ще куди-небудь, він занурений в себе і прислухається до внутрішнього голосу, ангел знаходиться в ньому самому, а не поза ним. В захоплююче мальовничих, контрастують один з одним в обох образах мазках кисті відбувається олюднення надлюдського – незримою, але всеосяжною, дієвої, багатоликої природи.

Новітні дослідження передбачають специфічну симпатію Рембрандта до вигнаним з Польщі в першій половині століття социнианам, які, спираючись переважно на тлумачення Нового завіту, в суперечці про християнство віддавали перевагу здоровому людському розуму і поривали з тим

Амим з догмою католицької церкви і центральним положенням кальвінізму – про призначеному рятівний духовному виборі. У 1653 році пішов нещадний розгром социніан з боку кальвіністської церкви. Социнианское уявлення про первісної смертної людській природі Христа втілюється у творчості Рембрандта, коли він вперше відходить від традиційного типу Христа, зображуючи його як єврея, згідно з історичною достовірністю.

Рембрандта об’єднує з ідеологією та діяльністю цієї внецерковной релігійного угруповання гуманна терпимість, виражена у вільну від догматизму, хвилюючою етики його картин і стала дійсністю в його контактах з ученим духовенством різних напрямків та з “низькими людьми” різних національностей. Його переконана віра в людину включає в себе моральний заклик Нагірній проповіді про дієвою, самовідданої любові до ближнього і глибоко усвідомлену діалектику: перші можуть стати останніми, останні – першими.

Подібні ідеологічні збіги, принципово не противоречущие базується на політичному республіканському свідомості природно-правового вчення про народному суверенітет встановлюються простіше, ніж розумові аналогією до Спінозі або Паскалю. Їх погляди вже з суто тимчасовим причин не могли надавати безпосереднього впливу на Рембрандта, хоча в деяких аспектах таке положення не можна приймати без коливання.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Євангеліст Матфей і ангел – Рембрандт Харменс Ван Рейн.