Єврейське кладовище – Якоб ван Рейсдал

Єврейське кладовище   Якоб ван Рейсдал

Відмінною особливістю зрілого творчості Рейсдала є насиченість картин драматизмом. Його полотна – це вже не просте споглядання навколишнього світу, подібно полотнам його попередників, а пошук динаміки, руху в усьому. Закон постійного оновлення – ось що хотів відобразити у своїх роботах Рейсдал, тому він і обирав об’єктом для зображення ті моменти в природі, які наочно демонструють процес напруженого внутрішнього життя, переходу з одного стану в інший. Звідси якась піднесеність зображуваного об’єкта, концентрація почуття на полотні, як і деяка мрачноватость, предрешенность.

Подібні мотиви виникали вже в ранніх творах Рейсдала, силкуючись в міру еволюції художника. Можливо, вони також були зумовлені самою суворою поетикою північної природи. Але незважаючи на це, картини Рейсдала не можна назвати повністю пройнятих темами смерті і непостійності. Сама мінливість може розглядатися як гімн життю і єдиноначальності.

Втім, у спадщині Рейсдала все ж є одна робота, де похмурість і предрешенность виступають на перший план. Мова йде про “Єврейському кладовищі” . Провідна тема – велична тиша смерті і непохитний закон зміни одного іншим: зміни осені взимку, зміни дня вночі, зміни сонячної погоди дощовою і, нарешті, зміни людських поколінь. Але що ж перемагає в цій постійній мінливості, для чого всі ці метаморфози? Чи слід вважати смерть фінальним акордом, або життя стверджує свій пріоритет? Що важливіше: швидкоплинна життя окремої людини або загальне безсмертя? Ось які питання задає Рейсдал в “Єврейському кладовищі” і навряд чи він закликає глядача до роздумів, щоб відкрити якусь істину, виявлену йому. Картина – це роздуми самого художника, це не посил деякої ідеї, а лише думки однієї людини, побачив у похмурому пейзажі привід для рефлексії.

Ідея нещадності смерті відображена на полотні в засохлому стовбурі дерева, голі гілки якого ніби “впиваються” в загальний пейзаж, і в напівзруйнованих стінах будівлі на задньому плані. Вони – немов обійми самої кістлявої баби з косою. У той же час ці об’єкти задають деякі просторові рамки, в яких панує Смерть. Саме між ними розташовані гробниці, і художнику, напевно, було важливим, що це “царство мертвих” не займає площі всього полотна.

Мотив перемагаючої життя з неменшою силою переданий на картині. Живе дерево височіє майже в центрі цього “царства” хмари пливуть по небу за його межами, і маленький струмочок, що витікає за межі кладовища. Сама смерть дає початок життя, руху. І майстерність Рейсдала саме в тому, що в звичайних деталях він зміг угледіти вічні закони, в ре ному пейзажі – художній образ.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Єврейське кладовище – Якоб ван Рейсдал.