Юдифь – Джорджоне

Юдифь   Джорджоне

Картина “Юдіф” написана венеціанським художником Джорджоне, орієнтовною датою створення вважається 1504 рік. Розмір картини 144 x 67 см., дерево, олія, перенесено на полотно. Робота художника “Юдіф” присвячена відомої біблійної історії. В картині Джорджоне героїня, яка вбила Олоферна, несподівано постає не войовничої, а задумливо-ніжною.

У цій знаменитій роботі художника знаходить своє вираження почуття загадкової складності внутрішнього душевного світу людини, що причаївся за уявною ясною прозорою красою його благородного зовнішнього вигляду. Картина “Юдіф” – формально композиція на біблійну тему. Причому, на відміну від багатьох картин кватрочентистов, саме композиція на тему, а не її ілюстрація.

Характерно, що майстер зображує не який-небудь кульмінаційний з точки зору розвитку події момент, як це зазвичай робили майстри кватроченто. На тлі спокійного призахідного ясного пейзажу під кроною дуба стоїть, задумливо облокотись на балюстраду, струнка Юдифь. Плавна ніжність її фігури за контрастом відтіняється масивом стовбура могутнього дерева.

М’яко червоні одягу пронизані неспокійно ламаним ритмом складок, як би далеким відгомоном пронісся вихор. В руці вона тримає спертий гострим кінцем у землю широкий двосічний меч, холодний блиск і прямизну якого контрастно підкреслює гнучкість напівоголеної ноги, попирающей голову Олоферна. По обличчю Юдіф ковзає невловима напівусмішка. Ця композиція, здавалося б, передає всі чарівність образу юної жінки, холодно прекрасною і ясною, якій вторить, як своєрідний музичний акомпанемент, м’яка ясність мирної природи.

Разом з тим холодне ріжуче лезо меча, несподівана жорстокість мотиву – ніжною нагий ступні, попирающей мертву голову, – вносить відчуття якоїсь неясної тривоги і занепокоєння в цю, здавалося б, гармонійну, майже ідилічну за настроєм картину. В цілому панівним мотивом, звичайно, залишається ясна і спокійна чистота мрійливого настрою. Однак сама нега образу і загадкова жорстокість мотиву меча і зневаженої голови, майже ребусная складність цього двоїстого настрою залишають сучасного глядача в деякому сум’ятті.

Але сучасники Джорджоне, мабуть, щонайменше вражала жорстокість контрасту, ніж привертала та тонка передача отзвуков відійшли далеко бур і драматичних конфліктів, на тлі якої особливо гостро відчувалося набуття витонченої гармонії, щасливого стану мрійливо марить прекрасної людської душі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)