Юнона – Бенвенуто Челліні

Юнона   Бенвенуто Челліні

Знаменитий художник-маньерист Челліні прославився також як прекрасний ювелір, гравер, скульптор і письменник. Челліні народився у Флоренції, в юності і в зрілі роки він багато подорожував по Італії, працював у Римі, Венеції. З 1545 р. Челліні був придворним ювеліром у Франциска I в Парижі. Художник досить часто виконував замовлення королів та імператорів і тому вів дуже яскраве життя, нерідко потрапляючи в скандальні історії. Згідно з однією з них, Челліні нібито викрав дорогоцінні камені, прикрашали корону від Папи Римського, за що був укладений під варту.

Челліні приділяв основну увагу естетиці, чистою красою своїх творів і, звичайно, техніці їх виконання. Для більшої виразності образів майстер використовував характерні для маньєристів прийоми – витягування форм і застосування контрастних відтінків. Одним із чудових прикладів творчості Челліні є муроване, виконана їм за замовленням Франциска I. Майстер використав у процесі роботи над нею, що тривала 4 роки, золото, емаль і дорогоцінні камені. Солонка складається з фігур Нептуна і Церери, що з’єднуються переплетенням ніг. Образи богів уособлюють єдність двох начал – землі і води, що породжує саму сіль.

Найвідомішою графічною роботою Челліні є малюнок “Юнона”, виконаний чорним крейдою. Праворуч розташовується обрізана напис, спочатку зроблена художником, яку можна перекласти наступним чином: “Юнона/ була ціла і зроблена зі срібла/ вище людського зросту/ Франциск в Парижі/ повинні були бути завершено тільки Юпітер”. Цей напис, яка нам зараз здається абсолютно позбавленою сенсу, говорить про великому творі, на що Челліні неодноразово вказує у своїх мемуарах. Дійсно, в 1540 р. Челліні отримав велике замовлення від Франциска I, який побажав, щоб його палац прикрасив набір з 12 канделябрів висотою в людський зріст, виконаних у вигляді статуй античних богів і богинь.

Перш ніж приступити до роботи, Челліні виконав безліч ескізів, кожен з яких в даний час сприймається як справжній витвір мистецтва. Зовсім недавно була знайдена бронзова статуя, і ця знахідка дозволила вченим стверджувати, що “Юнона” недовго проіснувала лише в малюнку, а за цим ескізом згодом була відлита статуя.

Протягом довгого часу вважали, що цей малюнок є єдиним збереженим графічним твором Челліні, який був відомий більше як флорентійський ювелір і скульптор. Але в цьому рисунку чітко видно живописна манера художника: розтушовування чорним крейдою і тверда лінія малюнка, швидше за все, були виконані ним для того, щоб точніше передати колір металу.

Багато творів Бенвенуто Челліні не збереглися або були зруйновані, однак його вцілілі роботи по праву входять в скарбницю світового мистецтва.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Юнона – Бенвенуто Челліні.