З дипломом – Василь Максимов

З дипломом   Василь Максимов

Що вимагалося від дівчини в XIX столітті? Бути смиренною, мати гарні манери і мінімум знань, отриманих від найнятих для домашнього навчання гувернанток. Бажання ж дівчата отримати справжнє, офіційну освіту у навчальному закладі найчастіше вважалося дурощами і чистої води дурістю. Але сім’я, зображена на картині Максимова “З дипломом!”, вважала інакше. Батьки вирішили дати дочки освіта і ось тепер випускниця повернулася додому.

Світла сонячна кімната. Оздоблення приміщення небагате – меблі потерта, особливих прикрас не видно. Швидше за все, тут живе сім’я зі скромним достатком. Дівчина тільки що приїхала до рідних – про це говорить панує в кімнаті безлад. Речі лежать тут і там: коробка з капелюшками – на столику, розкритий чемодан залишений на підлозі. Витягнуті з нього речі безладно розкидані – повинно бути, дочка нетерпляче шукала диплом, поспішаючи скоріше показати його матері.

Серед усього цього, у центрі картини – сама дівчина. Ще вчора вона старанно вчилася, а сьогодні зі сльозами радості на очах показує матері отриманий заповітний диплом. На випускниці – просте темно-сіре учнівське сукню, неподалік на кавовому столику залишилася її жіночна капелюшок з квітами. Вона стоїть на колінах, спершись руками об коліна матері. Раскрасневшееся обличчя світиться гордістю, щастям і радістю довгоочікуваної зустрічі – як довго вона не була вдома, як сильно сумувала за родині.

Мати дівчини сидить на стільці, в півоберта до глядача. В руках жінка тримає папір, яка говорить про те, як старанно вчилася її молода дочка і яких успіхів домоглася вона в навчанні. Близько до очей присунула мати диплом, мружачись і пильно вдивляючись в написане, щоб уважно роздивитись. Від гордості за випускницю вона вся світиться яскравим дівочим рум’янцем. Ще трохи, і сама вона заплаче від радості, ніжно обійнявши і притиснувши до грудей свою дорогу дочку.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)