За читанням – Іван Крамськой

За читанням   Іван Крамськой

1863 рік був ознаменований для живописця Крамського не тільки створенням навколо себе групи художників, які відмовляються писати сюжетним академічним канонам, які незабаром будуть іменуватися “передвижниками”, але і одруженням на Софії Миколаївні Прохорової.

Збереглися свідчення сучасників майстра, які підтверджують, що цей шлюб був щасливим і гармонійним. Крамськой через усе життя проніс любов, повагу і ніжність до своєї дружини-музі, народивши шістьох дітей, з яких до жили до дорослого віку лише четверо.

Особливі стосунки в сім’ї зумовили те, що часто її члени нерідко ставали героями картин Крамського. Дуже любили писати художник свою дружину, і самим відомим полотном, присвяченій Софії Крамськой є портрет “За читанням”.

Картина відноситься до раннього періоду творчості, але вже тут простежуються багато характерні риси, які будуть відрізняти стиль майстра в майбутньому.

Перед глядачем постає молода жінка в красивому сукню. Вона схилилася над великою книгою, підперши високий лоб рукою – погляд її зосереджений, а поза розслаблена. Дивно – ми невидимий її погляду, який може багато розповісти про людину, але, тим не менш, вгадуємо характер героїні. Крамськой хотів показати на її ніжної, чуттєвої, м’якої – такою, якою він її любив. Проте образ не позбавлений почуття гідності і великий внутрішньої сили.

Картина дуже гармонійно вирішена – головну героїню ми застаємо в саду або парку на кам’яній лаві, і зображення фону переважають темні тони, чому портретована в розкішному білому платті ніби “світиться” на темному тлі. При цьому сама яскрава смужка світла пролягла на її спокійному обличчі. Для зображення своєї дружини Крамськой вибрав пастельні олівці – саме ця техніка надає портрета м’якість, пластичність і ніжність.

Подружжя Крамские прожили разом все життя, до самої смерті художника. Софія Миколаївна пережила талановитого чоловіка на 32 роки.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)