Загадкова вода (Таємничий джерело) – Поль Гоген

Загадкова вода (Таємничий джерело)   Поль Гоген

Таїтянська назва полотна звучить як “Татові мое”. І це класичний випадок для всього творчості Гогена – навіть саму повсякденну ситуацію він прагнув облагородити, і навіть надати якісь містичні риси.

Картина “Таємничий джерело” була написана з допомогою фотографії, яка зафіксувала п’є з тонкого ключа молодого юнака. На полотні юнак перетворився в напіводягнену дівчину в довгій пов’язці на стегнах. Звичайний ключ перетворився з легкої руки живописця в якийсь таємничий джерело, повний прихованих таємниць. Тонка струмінь виливається в якусь невелику річечку, яку Гоген зобразив колористичними переливами жовтого, помаранчевого і золотого.

Допитливий глядач може знайти згадку про цю картину в автобіографічній книзі “Різне”: “В цирку, пофарбованому в дивні кольори, подібно потокам то диявольського, то божественного напою, таємничий джерело б’є ключем викривлені губи Невідомого”. Після, автор нарікає, що на виставці Дюран-Рюеля, хтось вигукнув, мовляв, де ж таке Гоген побачив, дивуючись аллегоричним характером даної роботи, покликаної втілити життєву ситуацію. І тут же парирує – тільки мудра людина прагне проникнути в суть навколишнього світу, зумівши розгледіти в ньому все таємне.

Картина неймовірно сильна по своєму колірному втілення – надзвичайно яскраві фарби, які, незважаючи на всю контрастність при фрагментарному розгляді, з’єднуються в гармонійний сюжет.

Весь навколишній пейзаж рясніє яскравими квітами, настільки екзотичні, що, здається, неможливо гармонійно вписати сюди людську фігуру не розгубивши цієї чарівної первозданності. Але у живописця це філігранно вийшло. Більше того, саме до цього він прагнув у втіленні таітян і їх побуту – в цій нерозривному зв’язку з природою бачив Гоген вище благо, в першу чергу, для себе.

Втікши від чванливого європейського світу на дикий, як йому здавалося, острів, і тут йому судилося розчаруватися – невблаганний вихор прогресу добрався і сюди, помалу витісняючи все самобутнє і “природне”. Сам же Гоген прагнув встигнути вхопити ускользающее чарівне таємниче минуле нового для нього екзотичного світу, подарувавши тим самим більше сотні чудових робіт, які відкривали всім досі невідому естетику.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Загадкова вода (Таємничий джерело) – Поль Гоген.