Закохані – Рене Магрітт

Закохані   Рене Магрітт

Картина “Закохані” бельгійського художника-сюрреаліста Рене Магрітта відома глядачеві у двох варіантах. На першому полотні чоловік і жінка, чиї голови закутані білою тканиною, злилися в поцілунку, а на іншому – “дивляться” на глядача. Твір дуже символічно і таїть у собі глибокий зміст. Деякі критики інтерпретують цей сюжет як відображення людської нездатності повністю розкрити справжню природу своїх взаємин навіть з найближчими людьми…

Існують дві основні версії створення картини “Закохані”. Згідно з найбільш поширеною з них є причиною народження у свідомості художника настільки незвичайних образів стала його дитяча травма, пов’язана з трагічною загибеллю матері.

Магрітт був підлітком, коли його мати втопилася. Будучи молодою і красивою, вона покінчила з життям, стрибнувши з мосту в річку. Коли тіло загиблої було виявлено, її голова була обгорнута тканиною. Швидше за все, жінка спеціально закрила собі обличчя, щоб не виглядати спотвореній після смерті.

Згідно з другою, менш популярною версією походження цього тривожного зображення є наслідком захоплення Магрітта “фантомасом” – темним героєм трилера. Особистість фантомаса ніколи не відкривалася. Він завжди з’являвся у фільмах, будучи замаскованим тканиною або панчохою на голові.

Автор зобразив персонажів в пориві пристрасті. Про це говорять складки наопаш голову шматків тканини. Пристрасть, що спалахнула між двома людьми, дійсно призводить до засліплення. Вона позбавляє здатності об’єктивно мислити і помічати очевидне. Про цій картині має місце і таке цікаве судження: Магрітт не просто закрив очі закоханим, він замотав їм голови, реалізувавши таким чином метафору – “втратили голову від кохання”. Ще одна дуже цікава деталь картини – поцілунок через полотно. Можливо, художник зобразив несправжню любов, не здатна дати насолоду від дотику тіл, їх проникнення один в одного? Можливо, на полотні зображена гріховна пристрасть, яка сором’язливо прикривається і як би охороняється білими покривалами? А може бути, художник спробував таким чином винести вирок людським почуттям – мовляв, навіть найсильніша любов не здатна подарувати можливість осягнути істину? Навіть по-справжньому закохані люди залишаються сліпими – вони не бачать нічого навколо себе, не бачать осіб один одного і ніколи один одного не пізнають повністю?

Картину можна трактувати і більш оптимістично: любов сама по собі настільки самодостатня, що зір їй не потрібно. Закоханим людям зовсім не обов’язково бачити один одного і навколишній їх світ. Вони здатні відчути близькість навіть крізь подвійний шар накинутою тканини. Таким способом художник доносить до нас думка про те, що справжні почуття не знають ніяких матеріальних перешкод.

Закохані   Рене Магрітт

Ці цікаві припущення підтверджуються сюжетом другої картини. При уважному порівнянні можна побачити цілий ряд відмінностей на полотнах, який не вичерпується тільки позами закоханих. По-перше, художник змінив фон: дія першої картини відбувається в закритому просторі, а другу пару закоханих ми спостерігаємо під відкритим небом. По-друге, автор одяг персонажів в інші одягу. По-третє, змінився загальний настрій картини: сконцентрована напруженість першої сцени змінилася розслаблюючим умиротворенням другий.

Художник ніби намагається сказати, що пристрасть тут ні при чому. Тепер вже абсолютно спокійні персонажі дивляться не один на одного, а на глядача і навколишній світ. Але ми досі не можемо побачити їх осіб, а вони як і раніше “сліпі”! Можливо, це і є апофеозом любові? У людини, яка пізнала справжнє почуття, відкривається справжнє внутрішнє зір, що дозволяє йому глибоко відчувати цей світ, а не споглядати доступне для загального огляду його жалюгідну подобу? І перешкоди у вигляді наопаш героїв полотен, а також предметів одягу, слів, стін, штучних звуків і фарб більше не в змозі їм завадити насолоджуватися справжньою красою цього світу? Можливо, саме відкриття цієї надихає істини і є найціннішою нагородою за розгадку мальовничого ребуса Магрітта – художника, який знав про життя значно більше, ніж ми?

Магрітт зізнавався, що вважає своєю головною метою змусити глядача задуматися. Ось чому його картини часто нагадують ребуси. Але на відміну від звичайних головоломок розгадати їх практично неможливо, тому що вони ставлять питання про самої суті буття.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)