Закоханий Поліфем – Аннібале Карраччі

Закоханий Поліфем   Аннібале Карраччі

Стельові фрески галереї Фарнезе справили серед сучасників Карраччі ефект вибуху бомби. До цього художника вважали талановитим живописцем – але і тільки. Тепер про нього заговорили, як про один з кращих майстрів Італії.

Знавці порівнювали розпису Палаццо Фарнезе з розписами Мікеланджело у Сікстинській капелі і знаходили, що робота Карраччі нітрохи не гірше роботи Мікеланджело. Настільки ж високої думки про фресках майстри дотримувалися в XVII і XVIII століттях. Тут необхідно сказати, що, порівнюючи Карраччі і Мікеланджело, ми допускаємо велику неточність. Так, їх твори подібні за масштабом і величності, але зовсім різні за настроєм.

Фрески героя нашого випуску відрізняються більшою, ніж у Мікеланджело, пишнотою і передують, таким чином, появу стилю бароко. І, нарешті, найголовніше: у розписах Палаццо Фарнезе немає жодного біблійного мотиву, тоді як Сікстинська капела – це тріумф саме релігійного живопису. Кожен фрагмент розписів галереї Фарнезе пронизаний легким еротизмом.

Наприклад, у сюжеті “Юпітер і Юнона” , взятому з “Іліади”, цариця богів спокушає свого чоловіка, бажаючи відвернути його увагу від подій Троянської війни. Тане від кохання Юпітер не може встояти перед такою спокусою і відкладає свій грозний тризуб в бік. Фрески на торцевих стінах галереї присвячені історії Поліфема і Галатеї. Панель “Закоханий Поліфем” зображує охопленого вогнем любові циклопа, намагається спокусити морську німфу своєї грою на флейті. Велика центральна панель на зводі представляє “Тріумф Вакха та Аріадни”.

Останній сюжет, можливо, підказав художникові вченим Фулъвио Орсіні, бібліотекарем Фарнезе і зберігачем зібрання старожитностей. Сцени в галереї Фарнезе не пов’язані єдиним сюжетом, а їх візуальна “зчіпка” здійснюється через перетікання однієї форми в іншу, одного кольору в інший колір.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Закоханий Поліфем – Аннібале Карраччі.