Засліплення Самсона – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Засліплення Самсона   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Картина голландського художника Рембрандта ван Рейна “Засліплення Самсона”. Розмір картини 236 x 302 см, полотно, олія. Самсон – знаменитий біблійний судія-герой, який прославився своїми подвигами в боротьбі з филистимлянами. Походив з коліна Данова, найбільш піддавався поневоленню від филистимлян. Самсон виріс серед рабського приниження свого народу і вирішив помститися поневолювачам, чого досяг, зробивши безліч побиття филистимлян.

Будучи присвячений Богу в якості назарея, він носив довге волосся, що служили джерелом його надзвичайної могутності. Порушивши обітницю назарейства, він піддався пристрасті до підступної Даліл і був таємно позбавлений нею і волосся, і сили, до великої радості филистимлян, які оволоділи знесиленим богатирем, засліпили його і, повівши в полон, поставили Самсона на принизливу роботу при мельничном жернове.

Тяжке випробування призвело Самсона до щирого каяття і руйнування. Його життя закінчилася, під руїнами филистимского капища, враженої їм і впав на нього разом з масою ликовавших на його покрівлі филистимлян. Самсон як біблійно-історична особистість являє собою характерний тип народного героя часів Книги Суддів; історія його подвигів рясніє масою цікавих в побутовому відношенні подробиць, знаходять цікаве підтвердження в дослідженнях новітніх археологів і географів.

Вже перші історичні картини з біблійними сценами – від “Мучеництва святого Стефана” до “Давида і Саула” від Христа, що виганяє торговців з храму, до “Христос в Еммаусі” і “Динарії кесаря” найкращі портрети цього часу, зображення пророчиц, апостолів і портрети висловлюють своєрідне суперечливе прагнення художника до виразності, будучи сплавом холодної серйозності і драматичного напруження у творчості Рембрандта. І це було не випадково. За цим прагненням ховається, мабуть, бажання Рембрандта втілити в тематично визначеному дії, події, страждання і тріумф не тільки “пристрасті”, але і показати роздвоєність, суперечливість людської сутності і в цьому показі досягти меж оголеною життєвої правди.

З виникненням таких уявлень зображає сила художника Рембрандта починає випереджати сприймає свідомість. Вона розгортає в зображеннях Рембрандта завдяки захоплюючій непідкупності погляди і живому прагнення до правдивості мальовничу панораму, “не замутненную ніяким моралізмом речовинності” і викликає до життя таку всеосяжну іронію по відношенню до існуючої реальності, яку Томас Манн визначав як “у своїй непідкупності жахливий сенс мистецтва”, як “всеутверждение, що є одночасно і всеотрицанием”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Засліплення Самсона – Рембрандт Харменс Ван Рейн.