Завірюха. Пароплав біля входу в гавань – Вільям Тернер

Завірюха. Пароплав біля входу в гавань   Вільям Тернер

У XIX ст. у французькому образотворчому мистецтві зароджується новий напрямок. Його естетика наказувала художникам. піклуватися в більшій мірі не про те, що і як зображено, а яке враження справляє картина. Емоція стала визначальною домінантою на полотні, а саме художнє протягом отримало назву “імпресіонізм”. Але, хоча Франція і вважається по праву батьківщиною імпресіонізму, перші кроки на шляху до нового мистецтва були зроблені всі ж в іншій країні – в Англії.

За кілька років до появи імпресіонізму у Франції англійський художник Уїльям Тернер створює ряд експериментальних картин, в яких інтуїтивно виявляє рамки майбутнього напрямку. Свій шлях в образотворчому мистецтві Тернер починав з роботи аквареллю в жанрі реалістичного пейзажу в кращих традиціях голландських майстрів, однак подальша еволюція митця ознаменований поступовим пробудженням інтересу до романтичного пейзажу. Тернер перестає зображати на полотні лише те, що бачить, і починає використовувати картини природи для створення власних фантазій і символічних образів.

У своїх ранніх роботах в рамках ним же самим знайденої естетики Тернер переносить увагу з зображуваного об’єкта на ефектність і грандіозність того, що відбувається, примушуючи глядача захопитися грою світла і кольору, контрастами, мерехтінням півтонів, якими художник щедро наповнює свої полотна. І глядач піддається цьому впливу, і вже не об’єкт, не дію, зображене на картині, представляють для нього інтерес, а власні враження та переживання, викликані спогляданням полотна. Цей шлях приводить Тернера до того, що пізні його роботи вже втрачають всякий зв’язок з реальністю, перетворюючись в барвисті фантасмагорії, цілком народжені уявою художника.

Улюблена стихія Тернера – море. Динаміка, боротьба природних сил, рідкісні световоздушние ефекти – улюблені мотиви живописця. До морських мотивами Тернер звертається постійно. Насичене вологою повітря, рух хмар, злет вітрил, безперервна мінливість наповнюють практично всі його пейзажі, незалежно від початкового сюжету. І головне питання, над яким розмірковує живописець, полягає в тому, як за допомогою фарб передати миттєві зміни у природі. Якщо розташувати всі картини Тернера в хронологічному порядку їх створення, то легко помітити, як художник все ближче і ближче підходив майже до повного змішування кольорів на полотні, перетворенню їх в єдине пляма і затвердження “беспредметности” на полотні. І яка сила впливу при цьому виникає!

Напевно, буде справедливо назвати картину “Завірюха. Пароплав біля входу в гавань” найзухвалішим експериментом Тернера в цьому плані. При першому погляді на картину видно тільки колірна безладність і хаос. Проте, придивившись уважніше, можна помітити, як з вихрового руху випливає темний силует корпусу корабля, як гордо майорить прапор на щоглі, а десь далеко вимальовується пристань.

Якщо ж затримати погляд на картині ще на деякий час, таке нагромадження мазків перетворюється в розбурхане море і грізний шквал. І тут зовсім не потрібні деталі, яких ця картина позбавлена повністю. Немає необхідності ретельно описувати об’єкт – глядач домальовує його у своїй уяві сам: не слід представляти розгулялася морську стихію такою, якою вона буває в дійсності, – нехай працює фантазія. Тернер апелює в першу чергу до нашого сприйняття. І важливо не те, що ми повинні побачити якусь картинку, а те, що ми повинні відчути момент боротьби, продрогнуть під шаленими поривами вітру, оступатися при кожному новому ударі хвиль.

Композиційний центр полотна допомагає визначити світлова гама. Майже весь простір “Хуртовини” займають темні тони, в яких світловими відблисками Тернер означає напрям руху. А рух йде вихреобразно в середину полотна, де сполох світла раптом вихоплює біла пляма. Відразу народжується контраст, посилений ще світінням самого плями, чого художник домагається використанням м’яких півтонів основних квітів навколо. Здається, ще одна мить – і тіні зімкнуться, поглинувши корабель.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Завірюха. Пароплав біля входу в гавань – Вільям Тернер.