Зцілення иерихонского сліпця (триптих) – Лукас-ван Лейден

Зцілення иерихонского сліпця (триптих)   Лукас ван Лейден

Картина Луки Лейденського “Зцілення иерихонского сліпця”, написана нею незадовго до смерті,- своєрідний підсумок його творчої діяльності. Вона мало схожа на релігійні композиції попередньої епохи. В ній немає ні молитовного настрою, ні урочистих репрезентативних постатей святих. Подібно багатьом нідерландським живописців початку XVI століття, Лука Лейденський прагнув порвати з традиціями мистецтва минулого і більше, ніж будь-хто з сучасників, був охоплений пошуками нових образотворчих форм, нової художньої мови.

Творчий шлях майстра складний, звивистий, рясніє періодами успіхів і невдач. Він не залишився в стороні від захоплення мистецтвом Італії, і триптих “Зцілення иерихонского сліпця” свідчить про знайомство зі спадщиною майстрів італійського Ренесансу. Багато запозичено і в німецьких побратимів, зокрема у Дюрера. Але головне, що становить принадність картин Луки Лейденського,- гострий інтерес до світу, уважне вивчення дійсності.

Художник трактує євангельський сюжет як жанрову тему, перетворює його в цікавий розповідь, багатий живими сценками. Увагу глядача приваблюють рухливі, схвильовано жестикулюють фігури людей, одягнених у яскраві костюми XVI століття. Рух рук, поворот тіла, міміка обличчя кожного персонажа остроиндивидуальни. Одні чекають дива з нетерпінням, інші – зі спокійною впевненістю, треті сумніваються в його можливості і розмовляють про те, що може статися.

Христос зцілює сліпого, зображений в центрі, але не на першому плані, а в глибині, і не виділяється з навколишнього його натовпу. Зліва, серед глядачів, Лука Лейденський зобразив чоловіка в червоній шапці, з цікавістю спостерігає за тим, що відбувається. В образі цієї людини – велику схожість з “Автопортретом” Луки Лейденського з Брауншвейгського музею і, в особливості, з малюнком Дюрера 1521 року, відтворюючим Луку.

Можливо, художник помістив автопортрет, що часто зустрічалося в творах нідерландської школи ще в XV столітті. Якщо це припущення вірне, то ми маємо тут найпізніше зображення Луки Лейденського, який помер через два роки після створення триптиха. Колорит картини світлий і звучний. Виділяючись на тлі темно-зеленої рослинності, червоні, жовті, сині, зелені одягу дійових осіб створюють строкате, радує око видовище. Контрасти освітлених і затінених ділянок визначають просторову глибину композиції.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Зцілення иерихонского сліпця (триптих) – Лукас-ван Лейден.