Зевающая дівчина – Едвард Мунк

Зевающая дівчина   Едвард Мунк

“Зевающая дівчина” – картина Едварда Мунка, написана в 1913 році. На ній в експресіоністській манері типовою Мунка зображена майже оголена жінка, що сидить на краю ліжка і вже готова піднятися. Рот її широко відкритий: вона позіхає після сну. Ліва нога трохи піднята – це або бажання зігрітися, або неусвідомлений підсвідомий рефлекс.

Композиція картини “Зевающая дівчина” дуже нагадує композицію ранньої роботи художника “Дозрівання”, написаної в 1894 році, але багато в чому відрізняючись від неї настроєм. Страх, зображений у вигляді величезної тіні за спиною сидить на ліжку дівчини на картині двадцятирічної давності, змінився спокоєм і розслабленням. Тіні, написані автором, більше не таять у собі загрози і не лякають ні глядача, ні головного персонажа полотна.

Оголені моделі цього періоду творчості митця сповнені експресії та чуттєвості. Цього ефекту Едвард Мунк домагається хаотичним, неприборканим накладанням фарб. На думку деяких дослідників творчості норвезького художника, це ріднить його картини з роботами фовістів, особливо з роботами Анрі Матісса. Хаотичний, неспокійний колорит картини “Зевающая дівчина” компенсується твердої композицією роботи, яка контролює весь образ. Як часто буває у Мунка, композиція будується на перетині горизонталі і вертикалі, утворюючи символічний хрест.

Само собою, в настрої картини “Зевающая дівчина” немає нічого легкого. Її позіхання немов у будь-який момент може перейти в крик. Стіл, зображений у правій частині полотна не тільки підкреслює композиційну горизонталь: в ньому пізнається декорація кімнати в картині 1886 року “Хвора дівчинка”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)