Жертовники – Костянтин Богаєвський

Жертовники   Костянтин Богаєвський

У стилі гобелена Богаєвський пише один із найбільш своєрідних пейзажів цього часу – “Жертовники” , підпорядковуючи в ньому окремі елементи кримського ландшафту суворої системі композиційної побудови і колірних відносин. Його уява переносить нас в “невідому країну”, де природа велична і грандіозний. За високими, стрункими силуетами сосен переднього плану зображений монолітний гірський масив, який закінчується загостреним пірамідальної вершиною. По схилах гори подекуди розташовані тоненькі сосонки, повторюють форми первопланових дерев, а обрис самого гірського масиву повторено в виднеющейся за ним невеликій горі з таким же пірамідальним верхом. З цих плоских вершин піднімаються в небо вертикальними свічками тонкі цівки диму і зливаються з хмарами.

Ми дізнаємося в кілька фантастичному пейзажі “Жертовники” знайомий обрис струнких кримських сосен і кам’яного силуету гори Тепе-Кермен з характерними для неї оголеними схилами і плоскою столообразной вершиною, яка зображена на одній з натурних замальовок художника. Стилізуючи природні форми в картині і приводячи її колірну гаму до задуманого умовного колориту, Богаєвський не втрачає почуття міри у взаємодії реального та умовного. Але при всій близькості до природи пейзаж наповнений певним символічним змістом.

Весь возвишенноромантический лад пейзажу висловлює мрію про художника прекрасною, променистою країні, де оточення і почуття людини злиті в гармонійній єдності, де немає місця міщанської прозі буття, де все піднесено і урочисто. 1906-1908 роки стали періодом, коли Богаєвський особливо захоплювався творчістю письменників-символістів-М. Метерлінка, А. Білого, В. Я. Брюсова, А. А. Блоку, в самій поезії яких його залучали поетичні алегорії, знаменують собою прояв почуттів і думок людини. З символістами Богаєвського зближувало звернення в мистецтві до життя всесвіту.

Досягнення науки того часу давали привід для роздумів про космос, про первісному стані Землі. Космічна тема звучала в поезії А А Блоку, В. Я. Брюсова, М. А. Волошина, в живопису Л З Бакста, Н. К. Реріха, М. К. Чюрльоніса, які створили чудові твори, що викликають уявлення про грандіозність світобудови. У творах Богаєвського сонце, зірки, саме небо і хмари також служили символами трагедії або радості природи висловлювали думки автора про вічному торжестві буття.

З спогаді сучасників слідує, що він приділяв велику увагу науковим відкриттям астрономів, сам любив спостерігати зоряне небо, рух планет. Рилов розповідає про те, як вони, зустрічаючись в Петербурзі, “[…] любили переноситися в зоряний світ, подорожувати з планети на планету […]”. Дружина Богаєвського також згадує про захоплення художника астрономією: “Він любив астрономію, знав зоряне небо, як “свою землю”. Часто спостерігав у телескоп небесні світила” .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)