Жертвоприношення Авраама – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Жертвоприношення Авраама   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Картина голландського живописця Рембрандта ван Рейна “Жертвоприношення Авраама”. Розмір картини 193 x 132 см, полотно, олія. Авраам, старозавітний патріарх і засновник іудейського народу, народився згідно біблії 2040 років до нашої ери. Живучи серед язичницького світу, Авраам перший пізнав брехливість служіння ідолам і осяг існування єдиного Бога, апостолом якої він став.

На старості, коли його дружині Сарі було 90, а Авраамові 100 років, у них народився син Ісаак, який і повинен був стати прямим спадкоємцем Авраама і продовжити рід єврейського племені. Союз про це Бог уклав з Авраамом ще до народження Ісаака, встановивши зовнішнім знаком цього союзу обряд обрізання. Щоб випробувати силу віри Авраама, до нього було повеління Боже принести в жертву Ісаака на горі Морії.

Авраам не вагаючись, підкорився, але в найвідповідальніший момент, коли Ісаак лежав зв’язаний на вівтарі і Авраам вже заніс ножа, щоб встромити в сина, ангел призупинив його і врятував дитину. Цей подвиг Авраама служить у євреїв бесконечною темою спогадів в їх молитвах, а багато століть зображення жертвування Ісаака було в християнській церкві улюбленим сюжетом для ліпний і живописної роботи художників.

В середині 1630-х років Рембрандт пише одну за одною великі релігійні композиції, подібні повного динаміки і патетики “Жертвопринесення Авраама”, “Засліплення Самсона”, “Бенкет Валтасара”, парадні портрети. Художника захоплюють героїко-драматичні образи, зовні ефектні побудови, пишні химерні вбрання, контрасти світла і тіні, різкі ракурси. Рембрандт часто зображує Саскію і самого себе, молодого, щасливого, повного сил.

Однак, революційна нідерландська епоха, відкидаючи споконвіку исповедиваемую рятівну силу прощення гріхів або знову проголошену впевненість в божественне приречення, внесла у багатьох голландців, і у художника Рембрандта ван Рейна в тому числі, у віру – паростки сумніву, догматичне знання – прагнення до пізнання нового, відчуття постійності життя – мінливість світу; людина не може бути тільки добрим чи поганим, він може одночасно і тим і іншим, на нього накладають відбиток протиріччя життя, йому завжди доводиться заново приймати рішення, випробовувати себе.

З таким поглядом, поглядом Шекспіра, поглядом Гете в “Фаусті”, реалізм Рембрандта стикається на початку творчого шляху художника з роздвоєністю навколишнього світу. І вже тут, у знову відкритою і глибоко індивідуально сприйнятої грі світла і тіні, виникає постійно зростаючий питання: на що здатна людина?

Нарешті, через сім років образотворчі інтереси історичного живописця переходять від поважних образів історії до жертв його сучасності: в своїй графіці Рембрандт невимушено спостерігає жебраків, викинутих на смітник суспільства; відчужує картину цих обездоленниж нідерландське мистецтво описувало вже майже два століття, Рембрандт ж, виходячи за рамки чисто зовнішнього цікавості, відкриває в них людський вигляд і душу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Жертвоприношення Авраама – Рембрандт Харменс Ван Рейн.