Жінка, зайнята вагами – Ян Вермеер

Жінка, зайнята вагами   Ян Вермеер

Картина голландського художника Яна Вермеєра Делфтського “Жінка, зайнята вагами”. Розмір картини 42,5 x 38 см, полотно, олія. Ця робота нідерландського майстра відома також під назвою “Оцінка заходів”. У своїй картині живописець Вермеер зобразив молоду жінку в напівтемній кімнаті, стоїть біля краю столу. Вона дивиться на чашки ваг, які тримає в правій руці, лівою спираючись на стільницю.

На столі стоять три скриньки – одна – від ваг, скринька побільше – для грошей, одна срібна і три золотих монети лежать на столі, і найбільша скринька прочинені, на її кришці спочивають перлове намисто і масивний золотий ланцюг. Нитка перлів з жовтими зав’язками також лежить на столі. Всі разом – перли, гроші, золото – уособлюють достаток і деякий марнославство, суєтні радості життя. У лівій частині картини розташоване вікно, закрите жовтим завісою, таким же, як і в картині “Дівчина приміряє намисто”, і дзеркало. Дзеркало з’являється тільки чотири рази в картинах Вермєєра.

Іконографія дзеркал в західній живопису задоволена суперечлива, але більшість дослідників схиляється до того, що воно означає самопізнання і відображення правди. Всі ці деталі важливі для розуміння основної ідеї картини. Шальки терезів в руках жінки порожні. Вона не зважує ні перли й золото, ні власні гріхи в очікуванні Страшного суду. Вона встановлює рівновагу між радощами життя і вимогами церкви. І дзеркало відображає цю правду.

Вважається, що для картини позувала дружина Вермеєра, Катаріна Болнес. Вона ж була моделлю для інших його полотен: “Дівчина з листом біля відкритого вікна” і “Дама в блакитному, читає лист”. У неї правильні красиві риси обличчя, великі очі, прямий ніс. Під час створення картини Катаріні, яка була на рік старша за свого чоловіка, було 32, що відповідає віку зображеної жінки. Композиція картини надзвичайно вдала.

Поєднання строгих вертикальних і горизонтальних поверхонь пом’якшено складками тканин, центр картини – рука жінки – є не тільки зміст, але і логічним центром. Напрямок діагоналей – рами картини і плиток підлоги – теж сходяться в цьому місці. Розташування предметів відповідає смисловим змістом і відображає настрій, але цілком природно по своїй природі. Поєднання світла і обсягів предметів створює збалансовану, але динамічну композицію картини.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Жінка, зайнята вагами – Ян Вермеер.