Жисмонда – Альфонс Муха

Жисмонда   Альфонс Муха

Цю прославили художника роботу супроводжує легенда про виникнення плаката спонтанно в останню ніч 1894 року. Але гарна версія, можливо, є розумною режисурою самої Бернар, пропагує тріумф досі невідомого ілюстратора.

Відомо, що конкурс на плакат до постановки драми Викториена Сарду був оголошений ще в жовтні 1894 року. Проте актриса не була задоволена запропонованими проектами. Для Мухи участь у конкурсі було випадковістю, яка змінила його долю.

Після появи на вулицях плаката “Жисмонда”, ошеломившего парижан своєю оригінальністю, художник став знаменитий так, що його ім’я кілька тижнів займало сторінки французької преси. Така популярність і визнання могли б втішити не тільки дебютанта, але і самого честолюбного метра. Сара Бернар представлена в костюмі останнього акту драми, під час ходи в процесії з пальмовою гілкою.

На попередніх ескізах був щільно заповнений фон, а гілка була лише невеликий деталлю. В остаточному варіанті гілка збільшується вдвічі і стає частиною композиційної інтриги, повторюючи вертикаль жіночої фігури. Вже в першому плакаті визначено прийом, що став традиційним у плакатному мистецтві Мухи – півколо або повний диск за жіночою головою, заповнений квітами, текстом, орнаментом чи імітує арочний отвір.

Цю композицію актриса дуже цінувала і використала не раз: у програмі гастролей по Великобританії у 1895 році, в 1896 – під час турне по Америці, потім нею була прикрашена програма Театру Сари Бернар, а пізніше, в 1899 і 1903 роках, вона супроводжувала постановки інших вистав.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)