Живий натюрморт – Сальвадор Далі

Живий натюрморт   Сальвадор Далі

Перша думка, яка виникла в мене при перегляді цього натюрморту – що у всіх предметів стався неконтрольований напад левітації. Може, це земля зійшла з осі, може, ангел затрубив, оголошуючи кінець світу? Суша, вода і сонце змішалися на горизонті, оголошуючи торжество останнього кривавого заходу на планеті Земля.

Речі вже втратили свої властивості і функції, і ми спостерігаємо процес втрати форми. Натюрморт, розташований на столі, ожив: вази, ніж, пляшка, фрукти – все пустилося в шалений танок. І ще, придивіться, руйнується повітряна атмосфера, вона ущільнюється і втрачає свою прозорість. Стіл наполовину прикритий скатертиною, але полотно поступово, сантиметр за сантиметром відривається і оголює пекельно-червону поверхню столу.

Ще один цікавий предмет, який тримає рука невидимого людини – ріг носорога. Може, саме цей ріг став ініціатором левітації і оживання предметів? У світогляді Дали це цілком можливо, бо ріг носорога для нього – священний і містичний предмет, нарівні з черепом слона. Ця сюрреалістична реальність зводить з розуму, чим більше занурюєшся в неї, тим більше справжньою вона здається. Пора зупинятися…

“Протягом шести місяців,- згадує Дали,- я переслідував мету оволодіти технікою старих майстрів, осягнути таємницю їх вибухової нерухомості предмета”. В натюрмортах Дали предмети втратили нерухомість, але знайшли шалений темпераментне рух. Цей вихор танго nature vivante руйнує наше уявлення про реальність. Але у світі, де править ріг носорога можливо все, навіть “Живий натюрморт”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)