Жнива (Літо) – Давид Тенірс

Жнива (Літо)   Давид Тенірс

Тема “Пори року” була популярна у фламандського живопису XVI-XVII ст. Звертаючись до сюжету “Жнива” , Тенірс продовжив традиції художників початку XVII ст. На полотні “Жнива” відображені одночасно сцени літнього праці і відпочинку селян. Фон картини – пейзаж з веселкою і сільською церквою.

Мотив веселки, ймовірно, запозичений з Творів Рубенса. Однак в “Жнивах” Тенірса цей мотив трактується своєрідно і йому відводиться інша роль. Насамперед тому, що веселка зображена поряд з церквою, шпиль якої спрямований у небо. Завдяки зіставленню з церквою мотив веселка змушує звернутися до його первісного значення, раскриваемому в Біблії.

Веселка немов нагадує як персонажам картини, так і її глядачам про завіт між Богом і людиною після припинення погона. Бог сказав Ною: “Я веселку свою дав у хмарі, щоб вона була знаком поміж Мною та між землею”. Таким чином, суто жанрової, на перший погляд, сцені Тенірса притаманні релігійний підтекст і прихований символічний зміст.

Полотно створено, ймовірно, в 1644, оскільки в ньому помітна стилістична близькість з іншою Эрмитажним твором Тенірса, що відносяться до цього часу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)