Жовтий Христос – Поль Гоген

Жовтий Христос   Поль Гоген

Одна з найбільш суперечливих робіт Гогена. Деякі вбачають в ній глибоке філософське міркування живописця, інші ж схильні вважати автора святотатцем, потоптали релігійні почуття. Знаходяться й ті, які приписують цю роботу разом з подібним полотном “Зелений Христос” до такого зароджується напрямку, як символізм.

Робота була створена в Арлі, де художник любив бувати, милуючись сільськими пейзажами. Взагалі, Гогену була невластива живопис релігійної тематики, але ті нечисленні роботи, що стосуються в тій чи іншій мірі релігії, відрізняються нетривіальним поглядом і новаторським втіленням.

Розглядаючи картину “Жовтий Христос”, перше, що кидається в очі – невідповідність героїв, які вступають в конфлікт один з одним в межах одного сюжету. Розп’ятий на хресті Христос, особа якого виражає ту ступінь страждання, коли всі відбуваються вже здається байдужим, оточений трьома бретонскими селянками, спокійними і кілька усунутими. Сільський пейзаж з зеленеющими полями і працюють на теренах селянами доводить сцену до абсурду.

Як вже зазначалося, представлене полотно, трактується по-різному. Одна з трактувань свідчить, що ця картина з’явилася візуальної спробою Гогена звернути увагу на релігійну проблему – суспільство давно забуло ту велику жертву, яку задля всього людства приніс Христос. Ось і селянські дівчата байдуже сидять навколо хреста з вмираючим мучеником, байдужі й апатичні учасники трагічної сцени.

Не тільки сюжет з’явився в одіозним “Жовтому Христі” – Гоген дає нове трактування кольору. Генеральним кольором картини є – жовтий, при цьому фон і герої не тільки не зіставляються, але і зливаються один з одним. Сам колір суперечить тому, що відбувається – золотий, умиротворений, радісний, сонячний, саме його живописець вибрав для створення настільки емоційно складної роботи.

Знаменитий драматург і письменник Октав Мірбо висловлювався про картину як про суперечливу суміші з готичних символів, католицьких почуттів, індійської медитації та варварської урочистості.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)