Зима. Ростовський Кремль – Іван Горюшкін-Сорокопудов

Зима. Ростовський Кремль   Іван Горюшкін Сорокопудов

Ростов привернув увагу художника як один з найдавніших російських міст. Вперше літопис згадує його під 862 роком. В кінці XVI століття в Ростові була заснована митрополія. В 1651 році ростовським митрополитом став Іона Сисойович, що увійшов в історію своїм небаченим розмахом кам’яним будівництвом.

З його ім’ям пов’язана поява шедеври давньоруського зодчества – ансамблю Ростовської митрополії, яку частіше називають Ростовським Кремлем. Митрополит Іона ніби не був ученим-богословом, ні видатним проповідником. Але він був великим будівничим, і на відміну від багатьох інших будівельників йому ні разу не змінив смак і почуття гармонії. В історію Ростовської митрополії Митрополит Іона увійшов як невтомний будівничий рідкісні за красою ансамблів, як митрополит будівельник-художник.

Грандіозний ансамбль Ростовської митрополії, який створювався з початку 1670-х років упродовж двадцяти років, є своєрідним містом в місті, обнесли високими стінами з одинадцятьма вежами. Їх шатрові і “кубоватие” завершення в поєднанні з гостроверхими димниками і пятиглавиями церков, створюють дивовижно красиву картину міста-казки, “граду Кітежу”, особливо вражаючу з боку озера Неро. Ростовський кремль часто порівнюють з величною піснею, музикою, застиглою у камені. Фортечна стіна з вежами, що охопила споруди митропольичьего двору практично не мала якого-небудь військового значення. Вежі укріплень були збудовані нижче, ніж високі глави церкви, що вказувало на перевагу церковної духовної влади над світською.

Будівлі Ростовської митрополії відрізнялися стриманістю і строгістю. З особливою ошатністю були виконані лише ворота з надбрамними церквами Воскресіння над північним входом і Іоанна Богослова над західним. Храм Іоанна Богослова був побудований в 1683 р., останнім у Митрополичому будинку, і служив домовою церквою при Палаті для пришестя государів. Це одна з найбільш натхненних і вишуканих церков у всьому ансамблі Ростовської митрополії. Комплекс Ростовського кремля є зразком єдиного художнього задуму.

Це повною мірою російський національний ансамбль, де мала місце не переробка закордонних досягнень, а геніальний злет національного творчості російських майстрів. Нині в кремлі розміщується Ростовський архітектурно-художній музей-заповідник.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Зима. Ростовський Кремль – Іван Горюшкін-Сорокопудов.