Зимовий пейзаж – Никифор Крилов

Зимовий пейзаж   Никифор Крилов

Крилов – перший за часом учень А. Р. Венеціанова, художник, з якого почалася історія Сафонковской школи. Венеціанов зустрів Крилова Теребенском монастирі Тверській губернії, де той на положенні підмайстри розписував іконостас з артіллю калязинских іконописців. За порадою Венеціанова Крилов почав малювати з натури і писати портрети. У 1825 році він приїхав у Петербург, оселився у Венеціанова як його учень і одночасно став відвідувати малювальні класи Академії мистецтв.

Картин Никифора Крилова відомо дуже мало, “Російська зима” – найбільш значна з них. У документах Товариства заохочення художників, заступництвом якого користувався Крилов, збереглися відомості про історію написання цього пейзажу. Коли у молодого художника виникло намір виконати з натури зимовий вид, знайшлися меценати, готові допомогти йому в цьому. По виборі Криловим місця близько Тосно йому збудували там цілу майстерню, “давши художнику і утримання під час його занять”. Протягом місяці картина була закінчена, і після появи її на виставці Академії мистецтв у 1827 справила на глядачів сильне враження. Працюючи над пейзажем, Крилов залишався вірний принципу, внушенному йому Венеціановим, “нічого не зображати інакше ніж в натурі є і коритися їй одній”.

Художник писав ландшафт з високого берега, і це дозволило йому представити широку панораму місцевості. З узгір’я дорога спускається в заплаву річки Тосно з берегами, порослими кущами, вдалині видно темна смуга густого хвойного лісу. Живописець тонко відчув стан природи в зимовий день. На снігу лежать голубуваті тіні, небо вкрите хмарами, предмети чітко вимальовуються на фойє снігу. Пожвавлюють Пейзаж фігури людей, зайнятих повсякденними справами: тут і дві жінки, що зустрілися на шляху до ополонки, де полощуть білизну, і ставна селянка з дерев’яними відрами на коромислі, і молодий селянин, що веде за вуздечку коня. Пильність натурного спостереження поєднується у Крилова з поетичністю загального настрою, одушевляющего пейзаж.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)