Зимовий вечір – Микола Кримов

Зимовий вечір   Микола Кримов

Картина “Зимовий вечір” – одна з таких робіт. Традиційний краєвид середньої смуги Росії – це реалізм і символізм одночасно. Це та сама природа, яка нерозривно пов’язана з життям людей. Кримов – один з небагатьох, хто вмів малювати “портрети” в Росії скромному, звичному для кожного глядача, вигляді.

Передній план картини займає річка, вкрита льодом, вздовж якої знаходяться невеликі чагарники з обліпили їх птахами. Сонце, сховалася за горизонтом – це задній фон, який впливає на всю колористику полотна. Маленькі дерев’яні будиночки відбивають світло, що минає сонця і горять своїм власним світлом. Зима в самому розпалі – про це повідомляють численні стежки, що ведуть до села.

Центральну частину картини займає зображення людей, які хочуть потрапити додому швидше. Теплий одяг свідчить про морозної добі, яка викликає у глядача звукові асоціації: здається, що вже чути скрип снігу під взуття. Одна з жінок зупиняється, то задумавшись про чимось, то щоб помилуватися красою зимового пейзажу. В село направляються сани, які везуть сіно для коней. Їх вершники йдуть поруч, прямуючи до комори в одному з дворів.

На картині “Зимовий вечір” немає загальноприйнятого поняття “пейзаж”, яке має на увазі природні види. У контекст вписані живі люди, що і надає полотну динаміки і насичує його життям. Слід людину тут у всьому: в протоптаною стежкою, в будинках, в конях і фігурах, і навіть у церкві на задньому плані картини. Діти, які з’їжджають з гірки на санках – це основний “двигун”, який, нехай і написаний декількома точками, але говорить про те, що зимова життя не понура, а барвиста і динамічна.

Ліва частина картини – це ще один момент руху. Селище, розташований по діагоналі, до якого рухаються вози з сіном, говорить про те, що в ньому кипить життя. Що схиляється до вечора короткий зимовий день немов змушує людей рухатися швидше. Кавового кольору дерев’яні будиночки, від яких віє теплотою, є символом домашнього затишку на полотні Кримова. Церква на косогорі з палаючим золотим світлом куполом, вселяє в людей надію, надає гармонії і завершеності полотні.

Зимова пора у Кримова – розмірене і тиха. Природа, занурена з сон і килим біло-блакитного снігу, здавалося б, повинні наповнювати все навколо мовчанкою, але цього не відбувається. Є людський фактор, який створює живий і одночасно злагоджений побут навколо себе.

Глядачі можуть згадати всі рядки російських класиків про зими, і кожна з них відобразить сприйняття Кримовим зимового вечора: він не поспішаючи, умиротворений, размерен і неминучий і разом з тим має особливе звучання. Його музика занурює кожної людини в тихий предвечерний годину, коли чітко чути скрип полозів, сміх дітей і приглушені удари церковних дзвонів.

Колірне рішення картини дещо незвично для зображення зимового вечора. Кримов адже тяжів до символізму, а ці люди завжди шукали незвичайні способи зображення світу. Зеленуватий захід сонця надає незвичайність картини, але разом з тим підкреслює м’якість спускаються сутінків. Сніг, написаний художником, є унікальною грою цілої гами відтінків – від тону небесної блакиті до світло-фіолетового кольору. Ці кольори розташовані по висхідній від лівого нижнього кута, саме вони змінюють забарвлення снігу, залишаючи його невинно-білим на дахах. Такий перехід невипадковий – він створює мелодійні і похрустивающие звукові ефекти.

Заледеневшая річка на передньому плані теж має свої відтінки. Лід, що укрив водойму, практично зливається зі снігом, оскільки має такий же блідо-блакитний колір. Про те, що це річка, говорять тільки чагарники і птахи, усевшиеся на них.

Таке різне поєднання кольорів снігу, як можна краще розкривають ту саму російську морозну зиму, до якої звик кожен осіб. Саме такого снігу чекають щороку, саме він надає світу одночасне відчуття холоду, свіжості, чистоти та святкового настрою.

Небо у Кримова має особливу колористику – воно одночасно салатового та пісочного відтінку, які дивним чином гармоніюють між собою. Небесний звід немов обіймає навколишній пейзаж і життя людей, демонструючи приголомшливу красу природи. Від такого пейзажу віє умиротворенням і спокоєм, який створює гармонійне поєднання теплих і холодних фарб. Як правило, такий незвичайний захід – це час і морозного одночасно теплого дня.

У Кримова сніг пухнастий і одночасно повітряний. Він несе в собі непомітну красу та демонструє різноманітність російської зими, якою є хуртовини, є морозні дні і відлиги. На картині “Зимовий вечір” зображена та зима, яку люблять багато – морозна, повітряна, добра і неймовірно чарівна завдяки поєднанню кольорів.

“Зимовий вечір” – це досить гармонійний пейзаж, в якому дивним чином переплелися несумісні відтінки. Кримов мастерки передав природні краси, зумів органічно поєднати їх з життєвим устроєм російської села. Цей фрагмент зі звичного людського життя, ставати “портретом” як всієї Росії, так і рідного краю художника.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Зимовий вечір – Микола Кримов.