Зірка ранку – Микола Реріх

Зірка ранку   Микола Реріх

Картина “Зірка ранку” відноситься до зрілого періоду творчості Миколи Костянтиновича Реріха. “Зірка ранку” написана в 1932 році в темперного манері живопису. Для Н. К. Реріха, темпера – особливий матеріал, який дозволяє підсилити яскравість, світлову насиченість полотна. Темперний малюнок відрізняється м’якістю, пастельним, тонким звучанням фарб. Картина Реріха “Зірка ранку” в даний час належить колекції живописних робіт Музею Миколи Реріха в Нью-Йорку.

“Зірка ранку” має символьне основу. Символи неба, зірок, гірських вершин – наповнені сенсом і ясністю буття. Світ ніби застиг у прозорому, тихому просторі, де час перетворюється у вічність, а монохромна глибина ночі в складне різнобарв’я ранкових фарб. Композиція картини складається з декількох планів, поступово розростаються по вертикалі. Це композиційна побудова плану неба, гір невеликого поселення і темної мощі землі, яка виступає точно фундамент всієї картини, нагадує своєрідний градієнт від однотонного складного відтінку неба до майже чорного тону земної поверхні внизу картинного малюнка.

Перекличка і гра кольору починається на рівні зображення гір і слабо освітлені вранішнім світлом будівель з каменю. Образ гірських масивів колористично багатоликий і контрастний. У зображенні гір немає тьмяного, вимерлих фарб, а навпаки, їх рисуночний образ представлений переважно в синювато-бузковій гамі. Використання такого колориту несе в собі певну символічність і мотиви холоду, нічної темряви, глибини мовчання, прихованих переживань, страхів і таємниць. Гірські вершини в роботі Реріха “Зірка ранку” відмінні один від одного і у відношенні до малюнка, і в плані колірного рішення. Кожна гора має набором тільки їй одній притаманні ліній і чорт, кольорів і контрастів.

Картина “Зірка ранку” вийшла досить стилізованої. Стилізованим, спрощеним і, свого роду, аскетичним вийшло і зображення підноситься силуету невеликого поселення чи містечка. Силует міста відрізняється чітким контурним малюнком, часом різкими контрастними переходами світла й тіні, без проміжних стадій, полутеней і полуконтрастов. Образи кам’яних будівель нагадують химерний самоцвіт. Незвичайне комбінування кольору, співвідношення світла і тіні дозволяє ці образи кам’яних будівель візуально акцентувати й посилити в нашому сприйнятті. Точно замок з блискучих кристалів ці образи входять в нашу свідомість яскравим спогадом, який назавжди буде висвітлювати зірка ранку.

Твір “Зірка ранку” точно вірш або якась лірична мелодія осяює своїм мирним, спокійним звучанням все навколо, малюючи перед нами складне, прикордонний стан простір-часу, коли ледь пробивається ранкова зірка і поступово йде ніч і настає світлий ранок, новий день передвіщає і можливість початку нового життя.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)