Зникаючі образи – Сальвадор Далі

Зникаючі образи   Сальвадор Далі

Метаморфози у роботі Дали 1938 року “Зникаючі образи” – характерний елемент картин другої половини творчого шляху автора.

Заворожливий “пластилін”, з яким працював художник, перетворював сюжет полотен в багатошаровий пиріг. Кислий, солодкий, а в глибині нудотний присмак завуальованій еротики був присутній у кожному зображенні. Сюрреалізм – візитна картка його таланту, – поступово став вміщувати в картини Дали образи людей, найбільш наближені до реальності. Це відгомони академізму, ті самі, що де-як намагався відобразити Сальвадор.

В “Образах” автор перевершив свій допитливий талант еротомана. Тут є тепло і нега жіночих грудей з синім ореолом, втілений в шматку автопортрета з пишними вусами, далі переходить в образ першого плану. Жінка з листом у руках у гардини застигла синьо-блідою плямою. Її пальці струни. Профіль стертий, схематично вказуючи на гарненьку голівку з кінським хвостом. Тонкі фаланги спотворених пальців стискають аркуш паперу – м’який шматок, блакитний росток, частина гілки…

Пластичність торкнулася кожного штриха, нагадуючи кімнату божевільного з м’якою оббивкою – такою податливою і ватною. Робота написана сухо, практично монотонними фарбами в холодній температурі тіней. Незважаючи на велику кількість напівтемряви з домішками сажі і ультрамарину, картину не можна назвати крижаний по тону. Домішка рожевих відтінків, наприклад, в кутку під географічною картою, освіжили напівтемрява. Техніка Дали в “Зникаючих образах”, як завжди, бездоганна. Тут немає грубих мазків, перебитих шарів. Масло лягає гладко, як на товстий шматок хліба. Лише тінь за спиною жінки, вона ж тінь від профілю, – прописана “їжачком” тонких штрихів.

Шаховий пів – єдина деталь з чітким абрисом і прямими лініями. Він пронизує синяву роботи чіткими чорними вікнами і контрастними білими плитками. Дошка порожня, партія зіграна, а бути може, належить реванш у відповідь на рядки з листа. Три образу три долі цілого, одна не може без іншого ужитися в полотні Дали. Вони як спільні стіни у великій квартирі, як стіни сот – непорушні та цілісні.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Зникаючі образи – Сальвадор Далі.