Зняття з хреста – Пітер Рубенс

Зняття з хреста   Пітер Рубенс

Триптих “Зняття з хреста” був створений великим фламандцем Пітером Паулем Рубенсом для кафедрального собору його рідного міста Антверпена, в той час, коли, починаючи з 1610 року він писав, здебільшого, на релігійні теми. До того ж періоду відноситься і триптих “Воздвиження хреста” і багато інших. Цієї, воістину знаковою роботою, Рубенс заявляє про себе, як про цілком самобутнього художника, але все ще знаходяться під деяким впливом великих італійських майстрів та вчителів, Караваджо і Якопо Тінторетто.

Картина приковує погляд з першого миті – фігурою Христа, яка впала на плече головою, зсувом тіла і немов зупинився на один короткий мить, перед тим як опуститься в руки Апостола Іоанна. За задумом автора, комах, що умертвили тіло Сина Божого – свинцево-сіре, як мармурова статуя, на яскраво-білому тлі похоронного савана, “вливається” у яскраво-червоні, життєстверджуючі одягу улюбленого учня – Івана. Стоїть на сходах і вже втрачає рівновагу старець, немов воспаряющий вгору, вже випустив тіло з своїх рук, а другий старець Йосип Аримафейський ще утримує під руку Спасителя.

Уклінна Марія Магдалина готова прийняти ноги Ісуса, ті самі ноги Вчителі, які вона ще зовсім недавно витирала своїми волоссям і змащувала пахощами. З білим, як саван, особою стоїть Богоматір, простягнувши до Сина долоню руки, щоб прийняти його. Її страждання зрозумілі і близькі кожному, що любить Христа. При всій реалістичній “ваги” що відбувається, в картині немає показного “драматизму” немає театральних криків, жестів, ні навіть сліз. Відчуваючи на собі вплив Караваджо, з його підкреслено різким контрастом світла і тіні, Рубенс у своїй роботі все ж звільняється від “наслідування італійцям” і пише палітрою світло-сірих, рожево-зелених і бурштинових фарб у жіночих фігур, і більш традиційних червоних і охристих у чоловіків. Композиція центральній частині триптиха вибудувана по діагоналі: праворуч – ліворуч і зверху – вниз.

Темний фон минає дня контрастує з яскравим, біло-червоною плямою центральних фігур – Христа, Апостола Іоанна, голови і рук Марії Магдалини. Оточення навколо Ісуса Христа утворює струнке, взаємозалежне, урочисте дійство. Внизу картини, на передньому плані в правому куті, як символи страждання Христа зображені: сторінка з Писання, омиті цвяхи і терновий вінець в тазі з водою. Перед нами найвеличніша з створених Рубенсом релігійні робіт, що прославила його як співака істинних християнських цінностей.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Зняття з хреста – Пітер Рубенс.