Зняття з хреста – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Зняття з хреста   Рембрандт Харменс Ван Рейн

У творах Рембрандта немає прямого протесту проти існуючої дійсності, але моральний ідеал людини, який висуває і відстоює він у своїй творчості, об’єктивно протилежний цієї дійсності.

Недарма його творчість в кінці кінців виявилася неприйнятною для сучасної йому голландської буржуазії, залишилося незрозумілим, неоціненим його сучасниками. Якщо ранні історичні картини Рембрандта перейняті духом бароко, то з середини 30-х років твори художника в історичному жанрі починають купувати інший характер. Крізь зовнішню патетику ше більше пробиваються справжні людські пристрасті, все частіше театральна драма, “жахливе” подія змінюється справжньою драмою життя. Ці нові риси виразно виступають в картині ермітажної “Зняття з хреста”, написаної в 1634 році.

Ніч. Скорботна тиша. Мовчазна юрба людей оточила величезний хрест, на якому був розп’ятий Христос. Вони прийшли на Голгофу, віддати останню шану своєму вчителеві. При холодному світлі смолоскипів вони знімають з хреста його мертве тіло. Один з чоловіків, піднявшись по драбині, витягує цвяхи, за допомогою яких Христос був розп’ятий на перекладині; інші беруть на руки його сползающее вниз тіло; жінки готують ложе для останків, розстилаючи на землі велику важку тканину.

Все відбувається неквапливо, в шанобливому і сумному мовчанні. Різні переживання присутніх: одні особи гіркий відчай, інші – мужню скорботу, треті – побожний жах, але кожен з присутніх глибоко проникнуть значущістю події. Безмежна скорбота старого, що приймає мертвого Христа. Він тримає його з помітним зусиллям, але дуже обережно, зворушливо торкаючись щокою до бездиханного тіла. Знемагає від горя Марія. Вона не в силах стояти, втрачає свідомість, падає на руки дбайливо обступили її людей. Бліде її виснажене обличчя, зімкнуті повіки, безсило схилилася ослабіла кисть простягнутою вперед руки.

Картина захоплює глибокою проникливістю, життєвою правдою. Лише перебільшення деяких рухів і жестів нагадує про барокових захоплення Рембрандта. В “Зняття з хреста” вперше у творчості Рембрандта чітко прозвучала думка про те, що великі життєві події, суворі випробування долі, глибокі і благородні переживання зближують людей. Картина свідчить про зародження нових віянь у мистецтві Рембрандта, передбачає глибокий драматизм його більш пізніх полотен.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Зняття з хреста – Рембрандт Харменс Ван Рейн.