Зняття з хреста – Рогир ван дер Вейден

Зняття з хреста   Рогир ван дер Вейден

Дивовижний по техніці письма і духовній глибині, образ Рогира ван дер Вейдена “Зняття з хреста” є одним з шедеврів нідерландської релігійного живопису. Колись “Зняття з хреста” було триптихом, але його бічні стулки і оригінальна рама, на жаль, не збереглися до нашого часу, і ми не знаємо, що було на них. Змальовуючи сцену зняття з хреста, майстер, прагнучи посилити емоційний вплив картини на глядача, навмисно перевантажує її неглибоке простір безліччю фігур. Здається, ніби дія відбувається не на Голгофі, а вже в самій печері, де поховали Тіло Спасителя.

Ридающие жінки, мертвотно-бліде обличчя Богоматері, скорботно-зосереджені обличчя Йосипа Аримафейського і Никодима, таємних учнів Ісуса, – все це змушує знову й знову переживати події Великої П’ятниці. Тіло Христа і фігура втрачає свідомість Богородиці утворюють основний “вузол” композиції, що підкреслюється схожістю поз. Вважають, що плаче жінці, що стоїть позаду апостола Іоанна, ван дер Вейден зобразив Марію Клеопова.

В Євангелії від Івана про неї сказано так: “При хресті Ісуса стояли Матір Його, і сестра Його Матері, Марія Клеопова та Марія Магдалина”. Білий хустку Марії Клеоповой утворює частину білого візерунка, який, чергуючись з червоними плямами, простежується по всій картині. Оскільки білий колір вважається символом чистоти, а червоний символізує страждання Христові, цей візерунок набуває не тільки композиційний, а й символічне значення. Краєм хустки Марія втирає поточні з її очей сльози. Відповідно до західної іконографічною традицією, усталеною до епохи Відродження, Рогир пише Марію з усією можливою натуралістичністю. Очі її розпухли від ридань, обличчя почервоніло. Хустку вона тримає так, немов не тільки втирає сльози, але і закривається ним.

Так митець показує нам, що Марія не може дивитися на мертве Тіло Вчителя, що це понад її сили. Краю картини Рогіра оформляє у вигляді різьблений дерев’яної рами, включаючи в композицію арбалет. Остання деталь може мати відношення до лувенской Гільдії лучників. Багато фахівців вважають, що саме ця організація замовила “Зняття з хреста” для своєї церкви. Всі фігури написані на рівному “дерев’яному” тлі. Мабуть, майстер обрав його, щоб ніщо не відволікало глядача від основного сюжету.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Зняття з хреста – Рогир ван дер Вейден.