Звинувачення Йосипа – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Звинувачення Йосипа   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Картина голландського художника Рембрандта ван Рейна “Звинувачення Йосипа”. Розмір картини 106 x 98 см, полотно, олія. Більш повна назва картини “Дружина Потіфара, звинувачує Йосипа”. Історія про біблійного патріарха Йосифа розповідається в книзі Буття. Ще в батьківському домі Якова і Рахілі, їх улюблений син Йосиф виступає як сновидець.

Батько виділяє Йосипа серед братів, і вони, заздрячи його особливому становищу і красивою одязі, продають Йосипа в рабство караванників, що прямує в Єгипет. В Єгипті Йосип служить рабом у багатого вельможі Потіфара, начальника охоронців фараона. Потіфар довіряє Йосипу весь свій будинок, але дружина Потіфара зазіхає на його цнотливість і Йосип тікає, залишивши в руках жінки свій одяг. Дружина Потіфара, закохавшись у Йосипа і не домігшись взаємності, звинувачує його у згвалтуванні.

У в’язниці, куди потрапляє Йосип, разом з ним знаходяться хлібодар і чашників царя. Йосип тлумачить їх сни, згідно з яким хлібодар буде страчений, а чашників прощений через три дні. Пророцтво Йосипа виконується, і чашників згадує про нього, коли єгипетські жерці можуть витлумачити сон фараона про сім здорових корів, пожранних сім’ю худими, про сім колосків добрих, пожранних худими. Викликаний з тюрми Йосип тлумачить сон як передвістя того, що після найближчих семи років гарного врожаю прийдуть сім років жорстокого недорід. Він радить фараона призначити довірену особу для створення запасів на час голоду.

Фараон призначає довіреною особою Йосипа, шанує його своїм перснем, дає йому єгипетське ім’я, а в дружини – египтянку Асенеф, дочку жерця з Геліополя. Образ Йосипа отримав величезне розвиток в аггадических легендах, в християнстві, де цнотливість Йосипа і невинні страждання розцінюються як передвістя жертви Христа, та ісламі. Цей сюжет про звинувачення Йосифа у згвалтуванні дружини багатого єгиптянина Потіфара є одним з найпопулярніших старозавітних сюжетів у європейському мистецтві.

В біблійних сценах Рембрандт більш тісно пов’язаний з текстом, ніж у творах на міфологічні теми, в зображеннях на сюжети Старого заповіту або реальної історії він розвиває своє оповідання, виходячи з історичних джерел, з тексту, в зображеннях на сюжети Нового завіту Рембрандт, слідуючи художньої традиції, швидше відходить від тексту. Але в будь-якому випадку він надходить по-геніальному вільно: “У цьому немає свавілля, масштабом для Рембрандта завжди залишаються історія і поставлене перед ним його часом художня завдання” .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Звинувачення Йосипа – Рембрандт Харменс Ван Рейн.