Портрет герцога Федеріго Монтефельтро і герцогині Баттіста Сфорца – П’єро-делла Франческа

Портрет герцога Федеріго Монтефельтро і герцогині Баттіста Сфорца   Пєро делла Франческа

Приблизно з середини 1460-х років П’єро делла Франческа працював при дворі Федеріго да Монтефельтро – графа, а з 1474 герцога Урбіно. На замовлення герцога був написаний знаменитий диптих з портретами самого Федеріго і його дружини, Баттіста Сфорца. Вони зображені на тлі пейзажу, видимого з висоти пташиного польоту.

В алегоричних композиціях на зворотній сторонах портретів кожен з подружжя представлений сидячим на тріумфальній колісниці, теж на тлі пейзажу. Портрети були створені в пам’ять про Баттисте Сфорца після її смерті в 1472.

Ці портрети – єдині, достеменно належать пензлю П’єро делла Франческа. Правда, йому приписується ще декілька робіт в цьому жанрі, але тільки щодо “Портрета Федеріго да Монтефельтро” і “Портрета Ваттисти Сфорца” його авторство не викликає сумнівів. Портрети складають пару, майстерно обрамлену загальної рамою, утворюючи, таким чином, диптих. Дата написання портретів досі залишається предметом мистецтвознавчих спорів. Федеріго да Монтефельтро і Баттіста Сфорца одружилися у 1459 році, і деякі дослідники вважають, що цей “диптих” був замовлений майстру до їхнього весілля.

Інші історики мистецтва датують портрети 1465-66 роками, оскільки в одному з віршів того часу згадується написаний П’єро делла Франческа портрет Федеріго да Монтефельтро. Правда, при цьому автор вірша нічого не говорить про портрет його дружини, тому цілком можливо, що мова в даному випадку йде про іншу роботу, до нас не дійшла. Більшість сучасних мистецтвознавців схиляються до того, що ці парні портрети написані в пам’ять про Баттисте, яка померла в 1472 році, у віці 26 років, через шість місяців після народження свого останнього, дев’ятого дитини. На користь цієї теорії говорить той факт, що підписи під портретами ім’я Баттіста Сфорца згадується в минулому, а ім’я її чоловіка – в теперішньому часі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет герцога Федеріго Монтефельтро і герцогині Баттіста Сфорца – П’єро-делла Франческа.