Несення хреста – Джованні Баттіста Тьєполо

Несення хреста   Джованні Баттіста Тьєполо

Після того як Ісус був відданий на розп’яття, солдати звалили на Нього важкий хрест і повели на лобне місце, зване Голгофою. По дорозі вони схопили Симона з Киринеи, який повертався додому з поля, і примусили його нести хрест за Ісуса. За Ісусом йшло безліч людей, серед них були жінки, плакавшие і ридавшие про Нього. Ісус обернувся до них і сказав: “Дочки Єрусалиму, не плачте по Мені, плачте краще про себе і своїх дітей.

Настане такий час, коли бездітних будуть вважати щасливими. Тоді люди будуть казати горам: “Впадіть на нас” і пагорбам: “Покрийте нас”. Адже якщо з молодим і зеленим деревом роблять таке, то що ж буде з сухим?” З Ісусом на страту вели ще двох людей – розбійників. Вони прийшли на Голгофу, і там Ісуса розіп’яли. Розбійників теж розіп’яли разом з Ним, одного праворуч, а другого – по ліву. На картині Голгофа постає у вигляді високої скелі, на якій вже встановлені хрести. Безпосередньо під нею, на передньому плані зображений Христос, в червоному вбранні. Він придавлений непідйомною вагою хреста. Праворуч Вероніка, зворушена його стражданням, відвертається від цієї драматичної сцени. Зліва ведуть на Голгофу двох розбійників, як і Христос, засуджених до розп’яття.

Строго в центрі композиції, між хрестом Ісуса і Голгофою, прямо на глядача дивляться учні Ісуса з дівою Марією і Марією Магдалиною. Їх яскраво освітлені постаті символічно виділяються на тлі інших персонажів. Це центральна з трьох картин, присвячених Страстям Христовим і знаходяться в церкві Сан-Алъвизе у Венеції. Бічні картини зображують бичування Христа і покладання тернового вінця на Його голову.

Картини були замовлені художнику Алъвизом Комара, представником дуже знатної венеціанської сім’ї. Він носив ім’я святого, якому була присвячена церква Сан-Альвізе і тому замовив триптих саме для неї. Три картини для цієї церкви – наймасштабніші і детально опрацьовані сцени на тему Страстей Господніх, коли-небудь написані Тьєполо. Сер Майкл Леєю, випустив у 1986 році книгу про творчість художника, писав, що вони виробляють “незабутнє враження на глядача”.

Деякі критики, щоправда, вважають, що в них занадто багато мелодраматизму, який затінює духовний сенс зображеного моменту. Однак ніхто не може заперечувати того, що художнику вдалося створити надзвичайно потужну і складну композицію і живописати у всіх деталях сувору процесію, повільно продвигающуюся до місця страти.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Несення хреста – Джованні Баттіста Тьєполо.