Моління про чашу або Агонія в саду – Джованні Белліні

Моління про чашу або Агонія в саду   Джованні Белліні

Ця картина – один з ранніх шедеврів Белліні. Центром композиції є фігура уклінно Христа. Нижче глядач бачить трьох сплячих учнів Спасителя – Петра, Якова та Іоанна. Вони мали пильнувати, але занурилися в сон. На небі горить зоря, передвіщає кінець довгої ночі і початок нового дня – дня хресних мук Господа.

На тлі хмар художник зобразив ангела, що тримає в руках чашу. Цю чашу страждання, искупающего гріхи людства, Спасителю треба випити до дна. По дорозі вже рухається прямує заарештувати Ісуса загін римських солдатів, предводительствуемий Юдою.

Навколишній пейзаж відповідає згаданим у Біблії деталей і одночасно допомагає художнику надати необхідне емоційне звучання всій сцені. Сонце забарвлює краї хмар рожевими відблисками і заливає всю сцену золотистим світлом, що говорить про те, що безпросвітна ніч духовного засліплення позаду. Настає нова епоха спасіння та надії. Белліні був одним з перших італійських художників епохи Відродження, почали використовувати пейзаж для посилення реалістичного звучання картини. Звивисті, що тікають вдалину стежки відводять погляд глядача до розлігся на вершині пагорба італійському місту, вид якого дозволяє живописцю підкреслити універсальність і неминущу значимість зображеної події.

Ретельно продуманий пейзаж допомагає Белліні домогтися потрібного йому освітлення сцени і, отже, створити необхідний настрій. Пейзаж на картині Белліні залитий світлом зорі. Тони тут змінюються від холодних і прозорих на задньому плані до теплих, золотистих на передньому плані. Вважають, що, працюючи над “Благання про чашу”, Белліні першим з італійських художників написав схід сонця на основі безпосередніх спостережень за атмосферою.

Мистецтвознавець Підлогу Хіллз відзначає “незвичайну пластичність зображених Белліні кам’яних утворень і пагорбів”. Він проводить цікаву аналогію між цим пейзажем і виробами венеціанських майстрів-склодувів XV століття. Зокрема, Хіллз згадує про так званому “халцедоновом склі”, з допомогою якого склодуви імітували різні камені, і порівнює з ним м’які, здаються “опливающими” форми беллиниевского пейзажу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Моління про чашу або Агонія в саду – Джованні Белліні.