Портрет І. Б. Кустодиевой – Борис Кустодієв

Портрет І. Б. Кустодиевой   Борис Кустодієв

Борис Михайлович Кустодієв відрізнявся тим, що створював художні полотна особливого стилю створення образів. Контраст, яскрава декоративність його робіт вибудовували складний візуально-образотворчий ряд. Художник використовував відкриті, насичені кольори, так що реальність на його картинах представлялася більш виразною і яскравою, наповненою ємними колірними поєднаннями і грою світла, коли кожен образ несе в собі тепло і повітря цього світу, над яким завжди сходило сонце і висвітлювало всі його грані. Картини Кустодієва – справжній “художник життя”, який відображав реальність, загострюючи всі її фарби, але будучи при цьому завжди щирим у своєму художньому вислові.

Чистим і відкритим мальовничим словом художника можна вважати його прекрасну, легку, схожий швидше на замальовку або швидкий начерк “Портрет І. Б. Кустдиевой”. Незважаючи на уявну простоту втілення, портрет написаний з використанням змішаної техніки. Робота створена на звичайному папері з застосуванням свинцевого і кольорового олівця, а також білил. Портрет написаний в 1919 році. На ньому зображена донька художника, Ірина, якій виповнилося чотирнадцять років. Портрет зберігається в Державному Російському музеї. Образ дочки художника вийшов ледь вловимим, що світиться зсередини. Контури і риси обличчя злегка позначені, нагадуючи пастельний напівпрозорий малюнок.

Свинцевий олівець окреслює цілком обсяг портретного образу: акуратно заплетене волосся, межі і м’який тон особи, легку, зливається з кольором паперу, тканини і мереживні лінії блузки. Кольорові олівці художник використовує, щоб виділити глибокий синій відтінок очей, синювато-темні переходи всередині кольору, а крім того, щоб підкреслити ніжне тепло кольору губ, светлоту особи і спокійне дихання юної краси. Портретний образ вийшов тихим, піднесено романтичним, абсолютно нетутешнім, відірваним від земної грубій предметності.

Автор роботи створює справжній “малюнок світла” завдяки білил, відрізняючи тим самим найбільш освітлені ділянки особи, яка зберегла всю свою дитинність, внутрішню безпосередність і чистоту. Портрет вийшов світлим, графічним. У цьому полотні фарби швидше монологични, стримані, тут немає яскравих контрастів, відкритою, бурхливо пульсуючої стихії кольору. Вся увага в даному випадку підпорядковане тому, щоб передати образ нової, юної, народжуваної краси. Коли всі барви й відтінки ще тільки пробуджуються, поступово проступає світла синь погляду, пишність і чуттєва м’якість ліній губ і шиї.

Таким чином, вийшов складний портретний образ, в якому по-особливому поєднується аскетичність олівцевого малюнка і внутрішнє сяйво образу, виписане і настільки відчутне завдяки спільній ролі білил і графічних матеріалів у роботі над портретом. Створений образ наповнений щирим, живим увагою і справжньою любов’ю. І всі ці почуття служать основною ідеєю полотна, яке обігріває наші душі глядачів цими правдивими емоціями назавжди світлого, назавжди юного образу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Портрет І. Б. Кустодиевой – Борис Кустодієв.