Портрет І. Я. Білібіна – Борис Кустодієв

Портрет І. Я. Білібіна   Борис Кустодієв

Борис Михайлович Кустодієв – художник, який жив і працював у досить непростий історичний час, коли одна епоха змінювала іншу, одні правила змінювали інші. Борис Михайлович Кустодієв – великий художник кінця XIX-початку ХХ ст., художник-модерніст, видатний майстер портрета. Всі його портретні роботи відображали не тільки зовнішню схожість, але були живими, яскравими і непідробно реалістичними, відкрито виразними.

На самому початку ХХ століття, в 1901 році, Кустодієв створює портрет свого друга і соратника, художника-графіка Івана Яковича Білібіна. “Портрет І. Я. Білібіна” Кустодієв написав у двадцять три роки в ранній період розкриття своєї творчості, становлення основних мальовничих ідей і відмінних від інших шкіл методів зображення. Картина в першу чергу торкається сприйняття здаються простими на перший погляд прийомами композиції. Білібін сидить на стільці. Образ художника вийшов впевненим, відкритим, виразно монохромним, подібно до графічного контрастному малюнку. Руху художника не скуті, а навпаки, активні і розслаблені.

Невимушена поза Білібіна, як ніби заявляє про митця як про сильного, трохи різкий, дуже ввічливому характер, що живе всією повнотою життя, чуттєвим світом емоцій. Білібін Іван Якович зображений з твердою прямою спиною, закинувши ногу на ногу, що несе певні риси владної особистості. До всього, погляд карих очей художника не тільки дуже красивий і виразний, але і наповнений внутрішньою енергією виклику, рішучості, готовими перерости у будь-який колючі зауваження або неоднозначне судження. З точки зору колориту, портрет вийшов досить щільним, насиченим темним, майже чорно-білим, звідси і ефект монохромності образу.

Фон прописаний динамічним, нещільним барвистим шаром. Художник-графік зображений елегантно одягненим, в сліпучо-білій сорочці з пишним бантом на грудях у синяво-чорному костюмі з оживляючим надмірну графічність образу яскраво-червоною квіткою на лацкані. Детально прописані руки і обличчя художника. Івану Билибину характерні досить великі риси обличчя і тверді впевнені лінії рук, розкривають в ньому людини, що живе світом мистецтва. І справді, був період у житті графіка Івана Білібіна, коли він безпосередньо відстоював ідеї творчості, активно беручи участь в об’єднанні “Світ мистецтва”. Ця активність, неусипность, різкість його натури проявилася і в самому портреті пензля Кустодієва.

Відкритий погляд, яскраво освітлене чисте гарне обличчя, впевненість рухів та фігури в цілому відкривають перед нами особливого людини зі світу мистецтва, світу кольорових, здається, живуть тільки в казках, образів і фарб. Невипадково Білібін створював у своїй творчості ілюстрації до казок, роблячи цей нереальний, абсолютно незвичайний світ цілком можливим, ще більш красивим, наповненим звуками і фарбами, чим світ цей, звичайно-буденний. Ось він перед нами – прекрасний творець світу казки – Іван Якович Білібін. Яким зобразив його Кустодієв – молодий, красивий, впевнений, неоднозначний, з безліччю граней характер.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет І. Я. Білібіна – Борис Кустодієв.