Танкред і Эрминия – Нікола Пуссен

Танкред і Эрминия   Нікола Пуссен

У творчості Нікола Пуссена найбільш повно втілилися принципи французького класицизму XVII століття. Основою мистецтва художника були пошуки морального і естетичного ідеалу. У всьому, починаючи від сюжету і закінчуючи виконанням картини, він прагнув досягти гармонії, з’єднує і мудрість думки, і героїчні характери, і бездоганну ясність живописної мови.

Пуссен шукав теми для своїх творів головним чином в Біблії або античної історії. Але нерідко, особливо в ранній період творчості він звертався і літературних сюжетів, найчастіше до поезії. Його дуже приваблювала лицарська поема Торквато Тассо “Звільнений Єрусалим”, повна чарівних пригод, несподіваних і заплутаних колізій. Ряд полотен художника навіяний віршами Тассо, а до одного з епізодів поеми він звертався двічі: в Ермітажі і в картинній галереї Бірмінгема зберігаються його картини на сюжет “Танкред і Эрминия”. Ермітажний шедевр належить до тих полотен, в яких найбільш яскраво розкривається лірична сторона таланту Пуссена: його строгий раціоналізм відступає перед щирим драматизмом, глибоким психологізмом, пристрасної напруженістю переживання.

Голова амазонок Эрминия, закохана в лицаря Танкреда, знаходить його пораненим після поєдинку з велетнем Аргантом. Зброєносець Вафрин піднімає з землі нерухоме тіло Танкреда, а Эрминия, в нестримному пориві любові і співчуття, відсікає мечем свої волосся, щоб перев’язати ними рани лицаря. Майже всі на полотні спокійно – безсило лежить на землі Танкред, застиг над ним Вафрин, нерухомі коні, тіло Арганта распростерто на віддалі, безлюдний і безлюдний пейзаж. Але це застигле безмовність вривається патетичне рух Ермінії, і все навколо світиться відбитим світлом її душевного нестримного зльоту.

Нерухомість робиться напруженою, сильні і глибокі барвисті плями стикаються один з одним в різких контрастах, проблиски помаранчевого заходу на небі стають загрозливими і тривожними. Схвильованість Ермінії передається кожній деталі картини, кожної лінії і світловому бліку.

Навіть для трагічної сцени Пуссен знайшов суворі і прості художні форми. Саме цей величавий лаконізм робить “Танкреда і Эрминию” шедевром рідкісної емоційної сили.

Картина була придбана для Ермітажу в 1766 році із зібрання художника Аведа в Парижі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Танкред і Эрминия – Нікола Пуссен.