Портрет скульптора Торвальдсена – Орест Кіпренський

Портрет скульптора Торвальдсена   Орест Кіпренський

Торвальдсен – один з найвидатніших скульпторів, рід. в Копенгагені 19 листопада 1770 р. Батько його, ісландець за походженням, був різьбярем по дереву і, бажаючи мати в сина помічника, прилаштував його, в 1787 р., учні копенгагенської академії мистецтв. Всього два роки тому, він був нагороджений за класу скульптури малої і великої срібними медалями, в 1791 р. малий. золотий, а в 1793 р. великою золотою медаллю, з якою було пов’язане право на отримання стипендії для трирічного перебування в чужих краях. У 1796 р. відправився в Італію.

Головним його наставником у Копенгагені був обдарований датський скульптор Видевельт, від якого Торвальдсен вперше навчився також любити і цінувати античне мистецтво. Роботи молодого Т. на батьківщині не тільки виявляли його подає блискучі надії учнем, але і самостійним художником, хоча в справжньому сенсі слова Т. “знайшов себе”, як художника, лише в Італії, де з захопленням поринув у багатий світ античного мистецтва і з найбільшою увагою вивчав Рафаеля. Слід сказати, що в Росії Торвальдсен був досить добре відомий вже в другий період свого творчості, а саме, у 15-е – 20-ті роки Х1Х століття.

Було це багато в чому завдяки замовленнями російської знаті – А. Дидрихштейн, Е. А. Остерман-Толстой, М. А. Наришкіної, Н. Н. Демидова, М. Ф. Барятинській та ін. Популярність Торвальдсена зросла на початку 20-х рр.., коли скульптор виконав погруддя російського царя Олександра I з натури, і незабаром до нього в як пенсіонера Російської Академії мистецтв був офіційно прикріплений скульптор Б. В. Орловський. А трохи раніше інший російський скульптор, С. В. Гальберг, сам обрав собі в учителі данської майстра.

Популярності Торвальдсена в Росії багато в чому сприяли зв’язку з такими художниками як О. Кіпренський, С. Щедрін, К. Брюллов, А. Іванов, Ф. Бруні. В 20-е – 30-е рр. – Торвальдсен – гучне ім’я, безсумнівний авторитет в російських художніх колах. У 1824 році він обирається почесним вільним спільником Російської Академії мистецтв. Таким чином, самі продуктивні, самі насичені роки у творчості датського скульптора – від середини другого до середини третього періоду – це одночасно і роки розквіту його слави в Росії.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Портрет скульптора Торвальдсена – Орест Кіпренський.