Нарцис, дивиться в воду – Карл Брюллов

Нарцис, дивиться в воду   Карл Брюллов

Одна з ранніх робіт К. Брюллова, написана під час навчання в Академії мистецтв. У 1819 році в класі Андрія Іванова була “поставлена” в якості завдання для живописців чоловіча фігура-полулежащий юнак, нахилений над водою.

У звичаї Академії були такі тематичні постановки: натурник, впав на спину, зображував собою вбитого Авеля або розбився в падіння Ікара тощо. Натурника, ймовірно, сам викладач запропонував трактувати як Нарциса, баченого у воду. Але Брюллов не задовольнився тим, що побачив і зміг зобразити в Академії.

Вирішивши зобразити фігуру Нарциса в оточенні пейзажу, він пішов до Строганівського сад на Чорній річці, і його уява населила густі зарості саду міфологічними образами, очі художника помітили безліч живих деталей: промені сонця, що пробиваються крізь листя, листок, що впав на поверхню води і різко визначив її гладь. Академічний етюд з натурника перетворився на закінчену картину “Нарцис” . Твір це вже містила в собі тему спілкування людини і природи, тему, яка стала однією з головних у творчості художника. За цю роботу К. Брюллов був нагороджений другою золотою медаллю Академії мистецтв.

Подивіться, голова Нарциса як-то підозріло нагадує риси самого Брюллова, добре відомі за численними його автопортретів. Автопортрет в образі Нарциса! Що це – здогад про себе, вказівку на рису характеру, яку він знає, і застереження собі ж: “посієш характер – пожнеш долю”?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Нарцис, дивиться в воду – Карл Брюллов.