Марфа Посадница – Дмитриц Іванов

Марфа Посадница   Дмитриц Іванов

Картина була написана за програмою, даної 14 березня 1808 групі пенсіонерів та учнів Імператорської Академії мистецтв 4-го віку. В центрі композиції зображено Марфа – велична жінка очолювала боротьбу з Новгорода Іваном III, героїня однієї з незакінчених “дум” Рилєєва. За вказівкою Марфи пустельник Феодосій Борецький, її дід, вручає Мирославу, обраному в дружини дочки Марти Ксенії, меч для боротьби за незалежність Новгорода. Предок Феодосія Ратмір золотом написав на мечі: “Ніколи не дістанеться ворогові”.

Перед нами строго вивірена класицистична композиція, побудована на діагональному розташуванні фігур персонажів і їх місцезнаходження на полотні, на чіткості контурів і лінійної ритмизации, на зіставленні локальних кольорових плям, контрасти світла і тіні і енергійної світлотіньовий моделюванні фігур. За цю картину Іванов отримав у 1808 році схвальний відгук від Академії мистецтв.

Дмитро Іванович Іванов належить до тих художникам, які в будь-якій країні складають основну частину осіб, які присвятили себе образотворчого мистецтва. Вони ставали майстрами, але не настільки великими, щоб залишати значний слід в історії образотворчих мистецтв. Але і без них жодне з мистецтв не існує, бо лише масовість створює умови для народження неординарностей. Тут Росія – не виняток. І це справедливо для наших часів, коли з сотень або тисяч молодих людей, які отримали дипломи про спеціальну освіту, заявляють про себе у кращому випадку десятки. Так було і під час становлення російської живопису в XVIII-XIX століттях. Д. Іванов був з 1803 року учням Академії мистецтв. Він займався у відомого майстра і педагога Р. В. Угрюмова і зарекомендував себе міцним академістів.

У 1805 році юнак отримує золоту медаль за виконання програми, запропонованої почесним любителем Академії мистецтв графом С. О. Потоцьким “Подати мужній подвиг патріарха Никона приборкання народного бунту”. Ще більш плідним був для Д. Іванова 1806 рік, у якому він за малюнки з натури одержав малу і велику срібні медалі, другу золоту медаль за програму “Прийом Володимиром Мономахом грецьких послів з багатими дарами”. У тому ж році він закінчив Академію з атестатом першого ступеня і шпагою. А в 1808 році Д. І. Іванов за картину “Марфа Посадница” нагороджується похвальним відкликанням.

Відомо, що в 1808-1810 роки художник у складі історико-археологічної експедиції здійснив подорож по Росії, де виконав сотні малюнків, креслень, копій з давньоруських архітектурних споруд. Копії Д. І. Іванова з мозаїк собору Святої Софії в Києві сучасники вважали найточнішими копіювальними малюнками оригіналу. До жаль, після 1810 року відомості про життя художника відсутні.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)