Вечеря в Еммаусі – Понтормо

Вечеря в Еммаусі   Понтормо

Існує кілька різновидів образотворчого рішення сюжету трапези в Еммаусі. Або Христос з двома учнями йде по дорозі в Еммаус, або вже сидить з ними за столом під час спільної трапези.

Картина Якопо Понтормо написана для готелю картезіанського монастиря Чертоза дель Галлуццо поблизу Флоренції.

Вибраний художником варіант іконографічної трактування сюжету самого початку містив у собі можливість його прочитання у дусі жанрового оповідання, і ми бачимо, що Понтормо не відмовляється від неї: досить звернути увагу на ілюзорно-точне зображення предметів, що становлять скромний натюрморт в картині, – хліба, столового посуду, посудин для вина. Однак догматичне значення сюжету в очах художника незрівнянно перевершував цінність жанрових мотивів і деталей, що характеризують повсякденний уклад життя, і тому остаточне враження від картини ніяк не дозволяє ототожнити її з твором побутового жанру.

Більш того, в її образотворчому ладі зовсім зненацька оживають ремінісценції традиційного іконопису. Вони відображені і в появі символічного ока Трійці, і в композиційної симетрії, і у фронтальному розвороті зверненої до глядача фігури Христа, і навіть в перспективному ракурсі, що нагадує про прийомах зворотної перспективи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)