Портрет Освальда Крелля – Альбрехт Дюрер

Портрет Освальда Крелля   Альбрехт Дюрер

З купцем Освальдом Креллем художник був знайомий і раніше, але по – справжньому розгледів його, тільки коли Крелль з’явився у нього в майстерні, бажаючи замовити портрет. Дюрер побачив перед собою високого худого людини з різкими рисами неправильного і незвично блідого обличчя. У вигнутих і зсунутих бровах, в складці над переніссям відчувалася величезна внутрішня напруженість, яку Крелль прагнув приховати. Велика пристрасть горіла в його душі – жага багатства, бути може, честолюбство неутоленное.

Дюрер написав Освальда Крелля біля відкритого вікна, так що світло падає на нього збоку. День похмурий. Коли Дюрер робив начерк, він одразу відчув, що його модель не вміє сидіти нерухомо. Ну що ж, він так і напише Крелля, нехай буде відчуватися його внутрішнє занепокоєння. Як стиснута рука, яка охопила край одягу! Навіть здулися вени.

Дюрер не став писати ні кімнати, ні меблів. Червоне позаду Крелля – це не матеріальна стіна, а просто червоний фон. Він обривається, відкриваючи погляду пейзаж. Пейзаж видно не через вікно, а наче крізь стіну. Художник не бачить його, а прозріває. Вузька звивиста річка, тонкі дерева з ледь хитаються гілками.

Немає спокою в дусі людини, поміщеного поряд з цим ясним пейзажем. Він суперечить усім своїм внутрішнім напругою спокійній тиші природи. Дюрер довго бився з очима Крелля, потім знайшов. Вони спрямовані в бік, на щось, чого ми не бачимо і у що пильно вдивляється цей чоловік – молодий, багатий, сильний, але томимий внутрішньої спрагою, палимий духовним полум’ям.

Портрет, коли він був готовий, вразив Крелля. Художник побачив у ньому щось таке, що сам він відчував у собі лише неясно. Замовник похвалив схожість, здивувався мистецтва, розплатився з художником і пішов, відчуваючи в душі тривогу. А Дюрер, перед тим як віддати портрет замовнику, написав зверху його ім’я і поставив дату: 1499.

Знаменна дата у цієї роботи! Дюрер писав портрет молодого німецького купця, а написав портрет бурхливого століття, який кінчався, готуючись поступитися місцем новому, ще більш бурхливому; писав портрет Крелля, а написав портрет часу, якому належали вони обидва,- часу на переломі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет Освальда Крелля – Альбрехт Дюрер.