Портрет Н. В. Новікова – Дмитро Левицький

Портрет Н. В. Новікова   Дмитро Левицький

Новиков Микола Іванович – відомий громадський діяч. Народився 26 квітня 1744 р. в селі Авдотьине, в сім’ї достатнього поміщика; навчався в Москві в університетській гімназії, але в 1760 р. “за лінощі та невідвідування клас” виключений з “французького класу”. На початку 1762 р. поступив на службу в Ізмайловський полк і, як вартовий біля Измайловских казарм у день воцаріння Катерини II, був зроблений в унтер-офіцери. Вже під час своєї служби в полку Новіков виявляв “смак до словесних наук” і схильність до книжкової справи; видав дві переказні французькі повісті і сонет.

У 1767 р. Новіков був серед молодих людей, яким в комісії депутатів для твору проекту нового уложення було доручено ведення протоколів. Участь у роботах комісії ознайомив його з багатьма важливими питаннями російського життя і з умовами російської діяльності і зробило його особисто відомим Катерині. У 1768 р. Новиков вийшов у відставку і незабаром став видавати щотижневий журнал сатиричних “Трутень” “Трутень” вооружался проти зловживань поміщицької владою, проти неправосуддя і хабарництва, виступав з викриттями проти дуже впливових сфер. З питання про зміст сатири “Трутень” вступив в полеміку з “Всякою Всячиною”, органом самої императриция. У 1772 р. Новіков виступив з новим сатиричним журналом – “Живописцем” найкращим періодичним виданням XVIII століття “Живописець” проводив ті ж ідеї, що і “Трутень” Друзі ще у 1775 р. закликали його у масонство, але Новіков довго вагався, не бажаючи пов’язувати себе клятвою, предмет якої йому був невідомий.

Масони дуже дорожили вступом Новікова; всупереч своїм правилам, вони повідомили йому зміст перших трьох “ступенів” до вступу його в ложу. Новиков не був задоволений елагинской системою, в яку він вступив, і тільки пізніше він знайшов “справжнє” масонство в системі Рейхеля, в якій “було звернуто на моральність і самопізнання”. Вже в листопаді 1777 р. Новіковим було відкрито училище при церкві Володимирської Божої Матері, на 30 і 40 осіб, з пансионерами і приходять учнями, платними і даровим, згодом назване Катерининським. У наступному році було відкрито друге училище. У 1779 р. Херасков – куратор Московського університету і масон, запропонував Новікову взяти в оренду університетську друкарню і видання “Московских Ведомостей”. Новіков переїхав до Москви. Швидко привівши в порядок і значно розширивши університетську друкарню, Новіков менше ніж три роки надрукував в ній більше книг, ніж вийшло з неї перед тим в 24 роки.

Своєю видавничою діяльністю він хотів створити рясний і доступний запас корисного і цікавого читання для широкого кола читачів. На 448 назв книг, виданих Новіковим, налічується 290 книг світського змісту, а також значна кількість книг духовного змісту, які не стосуються масонства. З метою здешевлення книг Новіков вступив у відносини з усіма існуючими тоді книжковими крамницями, відпускав книгопродавцам на пільгових умовах товар у кредит, іноді десятками тисяч примірників, влаштовував книжкову торгівлю не тільки в провінційних містах, але і в селах. Поряд з книгоиздательскими підприємствами Новікова йшла і педагогічно-благодійна діяльність його гуртка. В голодний 1787 р., коли Новіков в широких розмірах надавав допомогу голодуючим. Кошти до цього доставив гвардійський офіцер Григорій Максимович Походяшин, син уральського горнозаводчика, який віддав у розпорядження Новікова весь свій величезний стан. Діяльність Новикова була в повному розквіті, коли над ним збиралася гроза. Надрукована Новіковим “лайлива” історія єзуїтів, яким опікувалася імператриця, була заборонена. У 1790 р. до Москви був призначений головнокомандувачем князь Прозоровський, людина неосвічена, жорстокий. Він посилав на Новікова доноси, викликали відрядження в Москву графа Безбородька, для виробництва негласного дізнання. Безбородько не знайшов ніяких приводів до переслідування Новікова.

Не знаходячи доказів проти Новікова, Прозоровський просив про надсилання їм знаменитого слідчого того часу, Шешковского, і представляв про незручності передачі справи Новікова звичайного суду. Ще до закінчення слідства імператриця указом від 10 травня 1792 р. звеліла таємно перевезти Новікова в Шліссельбурзької фортеці, де нові його допити вів Шешковський. 1 серпня 1792 р. імператриця підписала указ про укладення Новікова в Шліссельбурзької фортеця на 15 років. Імператор Павло I в перший же день свого царювання звільнив Новікова. Новіков був узятий у фортецю ще в повному розвитку його сил і енергії, а вийшов звідти “дряхл, старий, согбен”. Він змушений був відмовитися від будь-якої громадської діяльності і до самої своєї смерті прожив майже безвиїзно в Авдотьине, піклуючись про потреби своїх селян та про їх освіту

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет Н. В. Новікова – Дмитро Левицький.