Портрет Д. Дідро – Дмитро Левицький

Портрет Д. Дідро   Дмитро Левицький

До тих же років, коли Д. Р. Левицький в апогеї свого творчого підйому працював над зображеннями смолянок, відносяться перші з дійшли до нас досліди майстра в жанрі камерного портрета. Найбільш раннім з них є портрет Дені Дідро, написаний у 1773-1774 роках під час приїзду відомого французького філософа в Росію на запрошення Катерини II. Портрет, очевидно, писався в будинку князя С. Н. Наришкіна в Петербурзі, де почесний гість жив протягом всього свого візиту в північну столицю.

Князь Наришкін, треба думати, і познайомив Левицького з Дідро. В даний час портрет знаходиться в музеї міста Женеви в Швейцарії. Левицький не лестив прославленому енциклопедисту, точно помічаючи недоліки його зовнішності. Дідро зображений по-домашньому – у халаті і без перуки. Особа взято крупним планом і наближене до глядача. Пастозними мазками виліплений високе чоло мислителя, його живі очі, великий ніс і виступаючий вперед підборіддя. Здається, що портретований зосереджений на якійсь напруженої думки і усунутий від навколишнього. Ми не знаємо, які бесіди під час сеансів вели художник і його модель. Невідомо, володів чи Левицький французькою мовою настільки, щоб зрозуміти свого іноземного співрозмовника. Читав російський майстер твори Дідро в оригіналі або в російському перекладі? Так чи інакше, очевидно, що портрет відбив захоплення художника перед великим філософом-просвітителем XVIII століття.

Сам Дідро скептично ставився до своїх зображень і часом їдко їх висміював. Теоретик мистецтва, він розумів всю складність створення портрета, адекватного зображення особистості. “Протягом дня, – писав Дідро, – я мав сто різних фізіономій. У мене обличчя, яке обманює художника”. Те обставина, однак, що Дідро за життя зберігав портрет у себе і заповідав його своїй сім’ї, свідчить про схвалення ним роботи Левицького. З цією оцінкою не можна не рахуватися, так як Дідро був видатним знавцем і теоретиком мистецтва, одним з основоположників нової естетики. Сам факт знайомства Левицького з французьким просвітителем цікавий тим, що ще раз вказує на те коло людей, в якому обертався художник і який був йому цікавий.

Дідро Дені, французький письменник, філософ-просвітитель. Син ремісника. В 1732 р. одержав звання магістра мистецтв. Раннє філософський твір -“Філософські думки”, 1746, спалено за рішенням французького парламенту. Одна з перших опублікованих ним філософських робіт “Лист про сліпих у повчання зрячим” коштувала йому тюремного ув’язнення. Письменника звинувачували в тому, що він проповідує матеріалізм і атеїзм. Але негаразди почалися ще раніше, з конфлікту в родині, в результаті чого Дідро змушений був піти з дому: його батько, ремісник, відомий у місті майстер по виготовленню ножів, не міг пробачити сину, який змінював такої прекрасної професії і прагнув до наук, та ще таким порожнім і непотрібним, як філософія. По виході з в’язниці Дідро став редактором і організатором “Енциклопедії, або Тлумачного словника наук, мистецтв і ремесел” . Разом з іншими просвітителями він зумів зробити Енциклопедію не тільки системою наукового знання тієї епохи, але і могутньою зброєю в боротьбі з феодальними порядку ами та релігійної ідеологією.

Незважаючи на переслідування реакції, Дідро довів видання Енциклопедії до кінця. У 1773-74 Дідро на запрошення Катерини II приїхав в Росію. Він намагався вплинути на політику Катерини II, схилити її до звільнення селян і проведення ліберальних реформ. Дідро пробув у Петербурзі півроку – з жовтня 1773 по березень 1774 року. Він був обраний іноземним почесним членом Петербурзької Академії наук і почесним членом Академії мистецтв. Катерина II ще в 1765 році купила особисту бібліотеку Дідро, при цьому призначила його бібліотекарем і виплатила платню за 50 років вперед. Вона навіть пропонувала йому перенести в Петербург видання “Енциклопедії”. Але поради та плани Дідро імператриця, звичайно, відкинула. Вона писала після від’їзду філософа, що, слідуючи його порад, їй довелося б все перевернути у своїй державі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)