Катерина II в Царському парку – Володимир Боровиковський

Катерина II в Царському парку   Володимир Боровиковський

Боровиковський написав Катерину II на прогулянці в Царськосільському парку. Портрет сподобався, і художник написав його варіант. Так виникли два майже однакових портрета ЕкатериниІІ, один з яких – з Румянцевським обеліском на тлі – знаходиться в Російському музеї, а інший – з Чесменської колоною – в Третьяковській галереї. Портрет Катерини цікавий новизною задуму.

Імператриця зображена не в блиску царських регалій, як у більшості художників XVIII століття, і не мудрою законодавцем, як в знаменитій картині Левицького, а “казанської поміщицею” , здійснює ранкову прогулянку по своїй садибі – Царскосельскому парку. Їй 65 років, з-за ревматизму вона спирається на палицю. Її одяг підкреслено неофициальна: одягнена в пальто, прикрашеному мереживним жабо з атласним бантом та мереживний очіпок. Особа написано узагальнено, пом’якшуючи вік імператриці, на ньому вираз поблажливою доброзичливості. Біля ніг її пустує собака. І хоча Катерина представлена майже в домашній обстановці, поза її сповнена гідності, а жест, яким вона вказує на пам’ятник своїх перемог, стриманий і величний.

Катерина не була в захваті від портрета і не викупила його, однак, Боровиковський вніс цим портретом ще один штрих в образ великої російської імператриці. Слід сказати, що портрет Катерини знайшов своєрідне відображення в російській літературі. Він мимоволі згадується при читанні “Капітанської дочки” Пушкіна. Пушкін безсумнівно скористався картиною Боровиковського при описі зустрічі Марії Іванівни з імператрицею: “Марья Іванівна пішла близько прекрасного луки, де тільки що був поставлений пам’ятник в честь недавніх перемог графа Петра Олександровича Румянцева.

Раптом біла собачка англійської породи загавкав і побігла їй назустріч. Марья Іванівна злякалася і зупинилася. В цю саму хвилину пролунав приємний жіночий голос: “Не бійтеся, вона не вкусить”. І Мар’я Іванівна побачила даму в білому ранковому вбранні, в нічному хустці і душегрейке. Їй здавалося леї сорок. Обличчя її, повне і рум’яне, виражало важливість і спокій, а блакитні очі і усмішка мали принадність нез’ясованої.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Катерина II в Царському парку – Володимир Боровиковський.