Портрет Муртази-Кулі-Хана – Володимир Боровиковський

Портрет Муртази Кулі Хана   Володимир Боровиковський

Перед нами опальний перс Муртази-Кулі-Хан, про якого Катерина II так писала в одному зі своїх листів: “Приблизно близько місяця у нас гостює перський принц Муртаза-Кулі-Хан, позбавлений братом своїм Ага Магометом володінь і врятувався в Росію.

Це людина добродушний і попереджувальний. Він попросив оглянути Ермітаж і був там сьогодні в четвертий раз він провів там три чи чотири рази поспіль, розглядаючи все, що там знаходиться, і дивиться на все, як справжній знавець, все, що найбільш прекрасно в якому б то ні було роді, вражає його і ніщо не вислизає від його уваги”. Можливо, Катерина змогла побачити в перській гості більше, ніж Боровиковський, але і становище їх було нерівне.

Імператрицю Муртаза-Кулі-хан намагався розташувати на свою користь, а перед художником позував чужий і незрозумілий йому людина, східний володар, звик приховувати свої почуття. І все ж Боровиковський помітив вираз смутку і перенасиченості на його розумному і тонкому обличчі.

Але живописця насамперед захопила екзотичність вигляду перського принца – його бліде обличчя і чорна борода, вихолені руки з рожевими нігтями, величава поза і, нарешті, розкішне вбрання з химерним поєднанням атласу, парчі, сап’яну, хутра і коштовностей. Краса і вишуканість колірної гами, урочистість і монументальність композиції роблять портрет Муртази-Кулі-Хана одним з кращих зразків парадного портрета в російському мистецтві.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет Муртази-Кулі-Хана – Володимир Боровиковський.