Петро I на смертному ложі – Іван Нікітін

Петро I на смертному ложі   Іван Нікітін

Картина Нікітіна сприймається як реквієм по “батькові вітчизни”. Відразу після смерті Петра Нікітін був запрошений відобразити мертвого імператора. На портреті цар зображений, одягнений у білу сорочку, прикритий по груди жовтуватою драпіруванням і синій з горностаєм мантією.

Образ Петра I сповнений величавої урочистості. Портрет настроєм пронизаний глибокою щирої скорботи: для Нікітіна Петро був не лише імператор, а близький і добре знайома людина, чия смерть стала для художника особистою втратою. Майстер простежує кожну зморшку, кожну складку, кожну пасмо волосся, ніби відчуваючи свою відповідальність перед прийдешніми поколіннями. Смерть вже спотворила обличчя Петра, але, дивлячись на зображення мертвого імператора, можна зрозуміти його прижиттєве велич.

Портрет був переданий в 1762 році за розпорядженням імператриці Катерини II з старого дерев’яного Зимового палацу на Невському проспекту поблизу Поліцейського мосту в Імператорську Академію мистецтв. Його автором називали І. Н. Нікітіна, В. Р. Таннауера, Андрія Матвєєва. Сучасні дослідники вважають картину безумовної роботою І. Н. Нікітіна, що підтверджується її технологічним аналізом.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Петро I на смертному ложі – Іван Нікітін.