Апостол Петро – Ель Греко

Апостол Петро   Ель Греко

Апостол Петро, “князь апостолів”, називався Симоном, разом з братом Андрієм, був простим галилейским рибаком. По заклику Христа вони пішли, залишивши своє ремесло, свій дім і родину, своє місто, пожертвували всім, щоб стати “ловцями людей!”. Він став одним з найближчих і довірених учнів Ісуса. У минулому рибак, Симон став свідком чудес – зцілень, відроджень, він супроводжував Господа був на горі преображення і в Гефсиманському саду. За твердість у вірі Христос дав йому нове ім’я Петро.

Петро супроводжував Господа протягом усього земного служіння, однак відрікся після арешту, але потім розкаявся, і з усім запалом приступив до свого служіння, до якого був покликаний пасти овець Господніх. Він став на чолі церкви, широко благовістив. Після чудесного визволення з в’язниці, Павло покинув Єрусалим. Згідно з переказами, він заснував першу християнську громаду в Римі, 25 років був єпископом Риму, і загинув як мученик за часів гонінь при імператорі Нероні в 64 р. н. е.

У мистецтві зображення Апостола Петра – найбільш впізнавані. Зазвичай його зображують в образі старого, але ще міцного старця, лисіючого або з тонзурой, з коротким кучерявим сивим волоссям і борідкою, зазвичай короткою і хвилястою, з грубими рисами широкого особи. Зазвичай його зображували, одягненого в синій хітон, поверх якого накинуто жовтої гіматій. Але головна особливість – ключ від брами Царства Небесного, довірених йому Самим Господом. Зображені прості залізні, срібні або золоті ключі символізує велику духовну владу, зв’язувати і розв’язувати, приймати і відлучати від церкви. Більш рідкісними атрибутами Святого Петра в мистецтві прийнято зображати перевернутий хрест, посох з трьома поперечинами, книга, півень, рідше корабель або риба як символи християнської церкви, а також ремесла Петра – спочатку рибака, потім покликаного Господом “ловця людей”. Іноді її зображають у папських шатах тіари і мантії.

На картині Ель Греко Апостол Петро постає в образі сивобородого мудреця. Його шати грубі й невигадливі. Риси обличчя прості, погляд неуважний. Створюється враження, що він занурений у молитву і споглядає духовний світ. Весь його вигляд дихає простотою і смиренністю. Святий міцно стискає в лівій руці два простих залізних ключа. Праву кисть Петро притискає до грудей, злегка притримуючи плащ, одночасно вказуючи на Христа. Ель Греко, не відступив від традиції у виборі кольорів шат Святого Петра – хітон синього кольору і гіматій-плащ охристо-жовтого.

У картинах Ель Греко немає нічого випадкового, все наповнене глибоким змістом. Безперечно, Апостол не звеличує своє особливе положення, духовну владу, яку має. Для Петра важливіше віра, любов, співчуття. Для Іспанії за часів суворої інквізиції це був з боку художника зухвалий виклик усталеним укладом.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)